Az elmúlt hónapokban hivatalosan is kitört az influenzajárvány Magyarországon. Rusvai Miklós lapunknak elmondta, hogy minek köszönhető a megnövekedett esetszám és mivel védekezhetünk az influenza ellen.
Láz, hidegrázás, torokfájás, fejfájás és száraz köhögés - ezek mind az influenza tünetei, melyeket a magyarok nagy része mostanában tapasztalhat magán vagy az ismerősi körében. A Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai alapján ez nem is meglepő, hiszen január 9 – 15. között az országban 170 600 fő fordult orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel, közülük pedig 23 200 főnél influenzaszerű megbetegedést diagnosztizáltak.
Rusvai Miklós vírusszakértő szerint az idei influenzaszerű megbetegedések hátterében a megfelelő immunvédelem hiánya állhat.
Hosszú idő óta ez az első őszi-téli szezon, amikor nem viselünk maszkot és nincs emelt szintű járványvédelem.
- tájékoztatta lapunkat Rusvai Miklós, aki szerint a szervezetünk elszokott ettől a nagyfokú szabadságtól. - Korlátozások voltak mindenhol, el voltunk szeparálva egymástól. Most, hogy ez megszűnt a légzőszervi vírusok kihasználják az immunrendszer védtelenségét és támadnak. Ráadásul az enyhe időjárás is kedvező nekik - emelte ki.
A szakember szerint ellentmondásosak az adatok: vagy túl vagyunk a vírus tetőzésén - ugyanis a január első hetében mért adatokhoz képest csökkent a megbetegedések száma - vagy csak hullámzóan van jelen az influenza, és a legrosszabb még hátra van.
Sok év átlaga alapján a legrosszabb még előttünk van, hiszen mindig februárban tetőzik az influenza
- árulta el a szakértő.
Az influenzát leggyakrabban a gyermekek és a fiatal felnőttek kapják el, így az iskolából, óvodából könnyen bekerülhet a vírus a családi fészekbe is. Ilyenkor, ha nincs megfelelő védelem az egész család elkaphatja a vírust, ami komoly nehézséget okozhat azon családtagok számára, akik a veszélyeztetett csoportba tartoznak, vagy nem tehetik meg, hogy egy hétre kiessenek a munkából.
Immunitás kétféleképpen érhető el: oltással, vagy a betegségen való áteséssel.
- árulta el a Borsnak Rusvai Miklós, aki elmondta: a fészekimmunitás valójában a legszűkebb környezetünk együttes védelmét jelenti a vírussal szemben. Azaz, ha fészekimmunitást alakítunk ki, akkor ha a családba haza is hozza valaki az influenzát, már nem betegszik meg tőle és nem adja tovább az, aki átesett rajta, vagy beoltotta magát ellene. A megfelelő fészekimmunitás 50-60%-al érhető el, tehát egy 4 tagú család esetén akkor alakul ki, ha legalább 2 fő be van oltva vagy átesett már a betegségen.
Rusvai Miklós szerint az idei szezon azért okoz több megbetegedést, mert 8 éve nem volt számottevő influenzajárvány hazánkban. - Az immunmemóriánk elhalványult. Aki át is esett rajta 8 éve, ők sem kaptak emlékeztető vírusfertőzést azóta, ezért a természetes immunitásuk lecsökkent - árulta el a vírusszakértő.
Az idei influenza elleni védőoltást még mindig lehet kérni minden háziorvostól. Rusvai Miklós szerint az idei vakcina nagyon jól lefedi a járványokozó törzseket, így aki ezt megkapja az nagyon jó eséllyel védett a vírus ellen. A védőoltást térítésmentesen felvehetik a kockázati csoportba tartozók, azaz például a 60 év felettiek, a krónikus és szív-és érrendszeri betegek, valamint a várandós kismamák. Akik nem jogosultak térítésmentes védőoltásra, orvosi rendelvényre vásárolhatják meg az oltóanyagot a gyógyszertárakban.