A gépektől várják a betegség legyőzését.
Az Európai Unió elindította azt a programját, amely mesterséges intelligenciára (MI) támaszkodva tenné lehetővé a rák korai diagnosztizálását – adta hírül a Reuters.
A digitális technológia megváltoztathatja a tudásunkat a rák kialakulásáról
– hangsúlyozta Stella Kyriakides, az unió egészségügyi biztosa.
A betegek adatainak digitalizálása ugyanis az MI számára is hozzáférhetővé tette a betegségről rögzített adatokat. Ezeket felhasználva gépi tanulással folyamatosan javíthatják a betegségre alkalmazott gyógymódok hatékonyságát. Az MI alkalmazásának legalapvetőbb módja, hogy segítségével kiszűrhető, mely betegek szorulnak a legsürgősebben ellátásra, és azonosítani tudják a kórtörténetükben lévő esetleges hiányosságokat. Azt pedig előre lehet modellezni, hogy egy beavatkozás után a betegnél kialakulhat-e gyulladás vagy más típusú szövődmény. Az is ugyanígy megmondható, hogy egy adott kezelés mennyire lehet hatékony a páciens számára, ezáltal lehetővé téve a legbiztonságosabb és leghatékonyabb gyógyszer megtalálását.
Az orvosi konzultáció előtt a gépi algoritmusok hatékonyan kielemezhetik a páciens orvosi adatait, és valós idejű képet nyújthatnak a beteg egészségi állapotáról. Az orvosoknak így kevesebb időt kell a megterhelő adminisztratív feladatokkal tölteniük, és ehelyett több időt fordíthatnak a beteg ellátására.