Nem köztudott, de a ködös idő káros az egészségre. Testileg és lelkileg is megbetegítheti a szervezetünket a párás, ködfátyolokban gazdag időjárás.
Sokan jelezték lapunk számára, hogy éjszakánként szinte természetellenesnek ható ködfátyol takarja el a főváros utcáit. Egy szakértő segítségével utánajártunk a köd okainak, és annak, hogy a furcsán meleg időjárással karöltve milyen hatással lehet az emberek szervezetére ez a furcsa téli idő. Dr. Pintér Ferenc meteogyógyász emellett elárulta azt is, hogy mit tegyünk, hogyha érzékenyek vagyunk az időjárás viszontagságaira.
"Országosan nagyon különböző állapotok uralkodnak, valahol már hosszabb ideje szinte egyáltalán nem volt köd, például a dél-nyugati országrészben, van ahol pedig szinte folyamatosan ködös, párás volt az idő, mint az észak-keleti országrészben. Budapest ennek a két régiónak bizonyos tekintetben a határán van. Itt vannak ködös és napsütéses órák is, és ez annak a következménye, hogy nagyon magas a páratartalom és napközben a hőmérséklet is messze a korábbi évek átlaga feletti. Jelentős a párolgás és kialakulnak ezek a magas nedvességi értékek, éjszaka pedig amikor lehűl az idő, akkor ez kicsapódik és köd formájában megjelenik. Ez a ködös idő a jelentős napi hőingásnak a természetes velejárója. Ebben vagyunk most benne a budapesti régióban" - árulta el lapunknak a szakértő, aki elmondta azt is, hogy a szeles időben kevésbé kell tartanunk a köd kialakulásától - "A szél ezt befolyásolhatja, ha a nedvességgel feldúsult légréteget átkeveri, vagy kisöpri, így a lehűlés ellenére is ritkábban alakul ki kör."
Azt senkinek nem kell bemutatni, hogy milyen következményekkel járhat, hogyha az ember ködös időben vezet autót, mennyire gyengül a látástávolság, és mennyivel nő meg a balesetveszély. Azonban Dr. Pintér Ferenctől megtudtuk, hogy még a betegségek kialakulásában is tevékeny szerepe lehet a ködnek.
"Ez a ködös idő élettanilag egyáltalán nem előnyös, nagyon sok kellemetlenséggel jár, részben persze a látástávolság leromlásában, és a balesetveszélyben, de abban a formában is, hogy a légszennyezettség is fokozottabban alakul ki. Ez pedig egyre növekvő probléma itt a fővárosban. A ködöt nem szereti az ember és a mentális állapotát befolyásolja, gyakorlatilag hozzájárul a téli depresszió súlyosbodásához. A ködképződés pedig egy rendkívül összetett dolog, amely hozzájárulhat a vírusok, baktériumok terjedéséhez is, és a fertőzések elleni védekezőképességünk legyengítéséhez is" - fejtette ki lapunk számára a Meteo Klinika igazgatója.
Pintér Ferenc megnyugtatta olvasóinkat, hogy a mostani enyhe időjárás még nem jelenti azt, hogy el kell búcsúznunk az idei téltől, még simán jöhetnek a súlyos mínuszok a következő két hónapban.
"Ez a ködös időjárás következmény, nem pedig ok. Semmiképp se temessük még a telet, a nagyobbik része még hátra van. Akár még tartós hideg is kialakulhat mínusz 20 fokkal karöltve" - szögezte le a szakember, aki rámutatott, hogy a jelenlegi időjárás járhat fronthatásokkal is, ugyanis a magyar emberek egyharmada időjárás érzékeny. Ez ma már Pintér Ferenc szerint egy teljesen átlagos dolog, amennyiben valaki elkezdte felfedezni magán a frontérzékenység jeleit, azonnal forduljon szakemberhez, ugyanis a legtöbb tünetet szakszerű gyógymóddal ma már hatékonyan ki tudják kezelni a meteogyógyászok.