Az Európai Unió nemrég engedélyezte az élelmiszergyártók számára, hogy bevezessék a tücsköt az élelmiszerpiacra. Január 24-től az élelmiszergyártók a porrá tört tücsköt számos élelmiszer előállításához használhatják fel, beleértve a pizzát és a csokoládét is. De vajon mit szólnak mindehhez a magyarok?
Pizzát, tészta alapú termékeket, olajos magvakat, csokoládékat és rágcsálnivalókat is készíthetnek a házi tücsök részben zsírtalanított porából az élelmiszergyártók január 24-től az EU új engedélye szerint. Nem maradnak ki a sorból azonban a szószok, a húskészítmények és levesek sem, ahogyan a kenyér és a zsemle sem.
Bár bizonyos kultúrákban teljesen megszokott a rovarok fogyasztása, az európai emberek számára eddig csupán egzotikumnak számított a tücskök és sáskák étlapra kerülése. Az Európai Unió új szabályzata alapján azonban mostantól felkerülhetnek a boltok polcaira olyan ételek is, amelyek rovar alapú összetevőket tartalmaznak.
Nem szeretném elképzelni, hogy tücsök van a lisztben, amit veszek, ha nem muszáj
– árulta el a Borsnak Luca.
– Sajnos sok mindenre érzékeny vagyok így kénytelen vagyok mindig megnézni a termékek összetevőit mielőtt megveszem őket. Mostantól pedig külön figyelni fogok rá, hogy nem-e tartalmaz rovart – tette hozzá Luca, aki elmondása szerint nem szívesen kóstolná meg a tücsökből készült port. Ferenc ezt másképp gondolja, szerinte a tücsök is ugyanolyan állat, mint a többi, ami a tányérunkra kerül.
– Nekem semmi bajom nincs ezzel, sok helyen fogyasztják őket. Sajnálom a tücsköket, de hát más állatokat is fogyasztunk, miért pont ezt ne? – mondta Ferenc.
László helyett főként a felesége vásárol, így az ő szokásait nem befolyásolják az új összetevők. Állítása szerint az, hogy kinek mihez van gusztusa teljesen emberfüggő.
Sokan félnek az újdonságtól ezért viszolyognak a rovar alapú étkezéstől
– árulta el a Borsnak.
– Manapság már annyira sokféle táplálkozási szokás van, hogy szerintem mindenki egyen, amit szeretne – nyilatkozta Regina, aki nem hiszi, hogy aktív fogyasztója lesz ezeknek az élelmiszereknek, valamint úgy gondolja, hogy Magyarországon nem sokan lesznek erre befogadóak.
A magyar ember nem eszik tücsköket, hanem neki ül egy nagy adag rántott húsnak
– árulta el a Borsnak Béla, aki szerint az egész trend a liberalizmus túlgondolása.
– Bár a húsfogyasztásomat én szeretném mérsékelni, nem tücskökkel és bogarakkal szeretném pótolni a fehérjét – tette hozzá.
Mint minden összetevőt, az engedélyezett rovarokat is kötelező jelölni az élelmiszerek csomagolásán. Emellett kötelező allergén feliratokkal is ellátni a termékeket. A lisztbogár lárvát és az alombogár lárvát tartalmazó élelmiszerek csomagolásán például fel kell tüntetni, hogy az összetevő allergiás reakciókat válthat ki azoknál, akik allergiások a rákfélékre és az azokból készült termékekre, valamint a poratkákra. Attól azonban nem kell tartani, hogy elhallgatják a rovarfehérje összetevőt, sem attól, hogy E-számnak álcázva rejtik majd el a gyártók a termékekben, ugyanis az unió döntésére reagálva az Agrárminisztérium módosította az élelmiszerek jelölési rendeletét.
A jövőben a rovarfehérjéket tartalmazó termékek jól megkülönböztethetők és elkülöníthetők lesznek majd a boltok polcain. A szigorítás értelmében az összetevőket a csomagoláson jól látható helyen kell majd feltüntetni, az ilyen termékeket pedig elkülönítve, külön polcon kell majd elhelyezni az üzletekben.