10 éven keresztül követték nyomon 200 ezer ember étrendjét.
A londoni Imperial's School of Public Health tanulmánya szerint az ultra-feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend növelheti a különböző típusú rákos megbetegedések kialakulásának és az általuk okozott elhalálozásnak a kockázatát.
Azokról a termékekről van szó, melyek a gyártásuk során kiterjedt feldolgozáson esnek át. Legtöbb esetben ebbe a kategóriába tartozik a csomagolt chips, a gabonapehely, a mirelitek, a szénsavas üdítők, a felvágottak, az édességek és az olyan ételek, mint például a hotdog.
Az Egyesült Királyságban végzett tanulmány 200 ezer 40 és 69 év közötti felnőtt étkezési szokásait követte nyomon 10 éven keresztül, a NOVA élelmiszer-osztályozási rendszer segítségével.
A The BMJ, egy orvosi szaklapban megjelent tanulmány kimutatta, hogy az Egyesült Államokban az emberek által elfogyasztott kalóriák közel 58%-a ultra-feldolgozott élelmiszerekből származik.
A brazíliai São Paulo Egyetem kutatói által tervezett NOVA az élelmiszereket négy csoportba sorolja: feldolgozatlan, feldolgozott kulináris összetevők, feldolgozott és ultra-feldolgozott.
A feldolgozott élelmiszerek nagy része gyorsabban károsítja az egészséges emberi szervezetet, derült ki a tanulmányból.
A londoni kutatók a rákdiagnózisok és a rákkal összefüggő halálozások gyakoriságát is megvizsgálták.
A tanulmány kimutatta, hogy azoknál az embereknél, akik nagyobb arányban ettek ultra-feldolgozott élelmiszereket, nagyobb valószínűséggel alakultak ki rákos megbetegedések. A leggyakrabban a petefészekrák és az agyrák volt kimutatható.
A kutatás megállapította, hogy az ultra-feldolgozott élelmiszerek és a rák közötti kapcsolat olyan tényezőkkel is összefügg, mint a mindennapi fizikai aktivitás, a testtömeg-index (BMI), a társadalmi-gazdasági állapot, a dohányzás és az alkoholfogyasztás – hívta fel a figyelmet a Fox News.
Ezek a tényezők játszottak szerepet leginkább a rák elleni küzdelem sikerességében.
A tanulmány tehát nagyon fontos dolgokra hívta fel a kutatók figyelmét az emberek étkezési szokásaival és azok szervezetre gyakorolt hatásaival kapcsolatban. Fontos kiemelni emellett azt is, hogy a minőség és a mennyiség egyaránt fontos, ezeknek a termékeknek az esetében is.
Sok élelmiszer tartalmazhat hasznos tápanyagokat. Az American Heart Association szerint az egészségesebb feldolgozott élelmiszerek néhány példája a fagyasztott és konzerv bab, gyümölcs és zöldség. Az ultra-feldolgozott élelmiszerek sok hozzáadott egészségtelen összetevőt tartalmaznak, mint például tartósítószerek, mesterséges színezékek és aromák, hidrogénezett zsírok és extra só vagy cukor.