Noha itthon hivatalosan megszüntették, mégsem érdemes kidobni. Eláruljuk, miért.
Február 10-én nyugdíjazták az oltási igazolvány, korábbi nevén koronavírus elleni védettségi igazolványt, amelyet még 2021 elején vezettek be. A Ripost összeszedte, mi mindenre volt jó korábban, és miért nem érdemes most sem megszabadulni a kis plasztiklaptól.
A koronavírus elleni védettségi igazolvány bevezetéséről 2021 februárjában döntött a kormány. Azok kapták meg, akik valamilyen módon (betegség vagy oltás útján) védetté váltak a Covid-19 ellen. 2021. 04. 30-án jelentette be a kormány, hogy négymillió beoltottat követően lazítanak az akkori, szigorú járványügyi korlátozásokon. Ekkor került először előtérbe a védettségi igazolvány, ugyanis a hosszú bezártság után számos szolgáltatást ennek meglétéhez kötöttek:
Később, a fokozatos nyitás mellett újabb és újabb lehetőségeik adódtak a plasztikkártya felmutatóinak, vagy az ezzel egyenértékű app birtokosainak. A a védettségi igazolványok használatára vonatkozó szabályokat nagyjából egy évvel a bevezetésük után, 2022. március 3-án vezették ki, ekkor nevezték át oltási igazolvánnyá. Végül idén február 10-én ezt is megszűntették, mivel a járványügyi helyzet nem indokolja a védettség igazolását, korlátozások sincsenek hatályban, illetve a védettségi igazolvány nemzetközi összefüggésben kiváltható máshogy.
De ha megszűnt, mi haszna van? – tehetnénk fel a kérdést. Nos, azokban az országokban továbbra is felhasználható az utazásaink során a védettségi igazolvány, amelyekkel korábban Magyarország megállapodott. Szintén elérhető marad az a lehetőség, hogy a védettségi igazolvány QR-kódjáról az emberek az uniós digitális Covid-igazolványt elérjék. Ahogy nincs változás abban sem, hogy a különböző applikációboltokban elérhető alkalmazások útján mindenki elérje a digitális Covid-igazolványát.