Alig volt fagy és hó a mögöttünk hagyott télen, így akár az is előfordulhat, hogy minden rekordot megdöntött az enyhére sikeredett évszak.
Meglehetősen szokatlanra sikeredett a mögöttünk álló tél, ugyanis nagyon enyhe és csapadékos évszakon vagyunk túl. Megdőlt több melegrekord, de csapadékmaximum és szélrekord is született. De vajon ez volt-e minden idők legmelegebb tele?
Kérdésünkre Krausz Miklós, a Köpönyeg.hu meteorológusa adott választ.
Bár még pontos számok nem állnak a rendelkezésünkre, de van rá esély, hogy a 2022/2023-as volt az eddigi legmelegebb tél
- fogalmazott a szakember, aki szerint napokon belül megérkeznek majd az értékek, amelyből minden kiderül.
Ezen a télen kétszer dőlt meg a napi csapadék rekordja: december 10-én Mezőtúron és Szarvason hullott 62,3 mm-nyi eső, január 9-én pedig Bakonybélen mértek 71,1 mm-nyi csapadékot. Egyszer, február 4-én regisztráltak új szélrekordot, akkor Kab-hegyen fújt 130 km/h-s szél. Ehhez képest négyszer jegyeztek fel napi melegrekordot: január 1-jén Sellyén 18,9°C-ig, 2-án Fülöpházán 18,2°C-ig, február 18-án Sopronban 19,8°C-ig, február 21-én Bátán pedig 20,6°C-ig emelkedett a hőmérséklet. A melegrekordok nem annyira szokatlanok, ám a csapadékmaximumok igen. Ez azt jelentheti, hogy inkább mediterrán jellegű telekre kell berendezkednünk hosszabb távon.
Az elmúlt tíz évben látszik tényszerűen a globális felmelegedés. Egyre jellemzőbb lesz hazánkban a mediterrán tél, ami azt jelenti, hogy alig lesz fagyos nap, pláne alig lesz téli nap (amikor a csúcshőmérséklet 0°C alatt marad). Csapadékból viszont több lesz, de ennek zöme eső formájában hullik majd
- vázolta fel a szomorú jövőt Krausz Miklós, majd hozzátette, a felmelegedéssel a nyaraink mindinkább szárazzá és forróvá válnak, így el kell gondolkodnunk azon, hogy tartsuk meg hazánk vizeit, hogy a mezőgazdaság és az erőművek továbbra is fenntarthatóak, működtethetőek legyenek.