A március 11-ei tömegbalesetnek egy halálos áldozata és rengeteg sérültje volt, az anyagi kár több száz millió forintra rúg. Az ügy kapcsán nyomozás indult, keresik a felelőst. Dr. Borbély Zoltán ügyvéd adott tájékoztatást ennek részleteiről.
Öt kamion és 37 autó csapódott egymásba annak a tömegbalesetnek a során, mely egy halálos áldozatot is követelt. A március 11-ei balesetben, mely az M1-es autópálya Győr felé vezető oldalán történt, Herceghalom közelében összesen 39 ember sérült meg. A súlyos sérültek között 10 felnőtt és 4 gyermek található. Az eset kapcsán nyomozás indult, a felelőst továbbra is keresik. Dr. Borbély Zoltán ügyvéd adott tájékoztatást a Ripostnak a fejleményekről.
Az elkövetés helye határozza meg, melyik nyomozóhatóság jár el, éppen ezért a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányságnak van erre illetékessége – jegyezte meg dr. Borbély Zoltán, majd hozzátette: el is rendelték a nyomozást. Mint a Ripost megtudta:
„Halálos tömegszerencsétlenséget eredményező közúti baleset gondatlan okozásának vétségében indult eljárás. Ez azt jelenti, hogy legalább egy halottja és kilenc sérültje volt a balesetnek. Ennyi vagy ennél több áldozat alapozza meg ezt a minősítést.”
A vizsgálat arra is kiterjed, hogy megfelelő sebességgel közlekedett-e a balesetet okozó személy - például valamelyik kamionsofőr -, amikor azt látta, hogy milyen szélvihar, homokvihar van. Az interneten fent van olyan felvétel, amin látszik, hogy mekkora sebességgel ment a sofőr. A hatóság megvizsgálja, hogy a sebesség megfelelt-e az út- és látási viszonyoknak.
„Amikor egy ilyen homokvihar van, nyilvánvalóan csökkenteni kell a sebességet”
– hangsúlyozta az ügyvéd.
Ezen felül a követési távolságot is vizsgálják, továbbá azt, hogy a különleges időjárási körülményekre lehetett-e számítani, azzal kapcsolatban volt-e valamilyen figyelmeztetés előre, illetve időben figyelmeztette-e az autósokat a meteorológiai szolgálat.
„A halálos tömegszerencsétlenséget eredményező közúti baleset gondatlan okozásának vétségéért 2-8 évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti az elkövetőt. Miután megállapítják, ki a felelős, az ő kötelező gépjármű-felelősség biztosítójával szemben lehet majd fellépni, de elméletileg nem kizárt a közútkezelővel szembeni igény érvényesítése sem”
– jegyezte meg a Ripostnak dr. Borbély Zoltán ügyvéd.
A biztosítók egyébként minden károsultnak fizetnek előleget, ahogyan azt a Ripostnak Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) kommunikációs vezetője korábban elmondta.