Tizenhat éve állandó lakója a battonyai panellakás ablakpárkányának bagolymama, az erdei fülesbagoly. Idén három fiókával lepi meg az ott élő Szarka családot.
Újra a jól megszokott panellakás ablakpárkányát választotta fiókáinak neveléséhez egy erdei fülesbagoly. A madár immár 16. éve tér vissza az épület 4. emeleti lakásának virágládájába.
A lakásban élő Editék most is nagyon várták a madár szülők érkezését, hisz újra izgalmas és látványos heteknek néznek elébe. Idén úgy tűnik 3 fiókával lepik majd meg az ott élő Szarka családot.
– Újra itt van! – jelentette be közösségi oldalán az a battonyai asszony, akinek panellakása virágtartójába idén is befészkelte magát a rég látott ismerős.
Bagolymama, mi csak így hívjuk. Már 16. éve tér vissza hozzánk. Eleinte félénk volt, de most már nagyon kézhez szokott. Az a tapasztalatunk, hogy a költés után ugyan le sem szállt a kicsinyekről, de már nem félti őket tőlünk
– mesélte lapunknak Szarka Péterné Edit.
A tojó korábban is költött már a negyedik emeleti erkélyládában. Legutóbb 5 gyönyörű fiókával lepte meg a családot.
– Egyre több fát vágnak ki a közeli erdőkben, ezért költözhetett ide, tudja, hogy itt nem háborgatja senki – magyarázta az asszony.
Az asszony korábban lapunknak azt is elárulta, hogy a kis fiókák általában nagyon kíváncsiak és már arra is volt példa, hogy berepültek a lakásba.
– Nem piszkítanak be, és a közhiedelemmel ellentétben a fészküket is tisztán tartják – magyarázta Edit, aki arról is beszélt, hogy nagyon szeretik a szárnyas barátaikat, akik teljesen hozzájuk szoktak.
Bagolymama mintha kötődne is hozzánk, mielőtt vadászatra indul, mindig repül az erkély felett egy tiszteletkört, ezzel jelzi nekünk, hogy elhagyja a fészket.
Miután kikeltek a tojásból, a kis baglyok még hat hétig húzzák meg magukat a negyedik emeleti panellakás erkélyládájában, majd elhagyják a fészket.
Az erdei fülesbagoly a leggyakoribb hazai bagolyfajunk. Közepes méretű, tollfülei hosszúak. Hazánkban általánosan elterjedt, de a magasan fekvő, zárt erdőket elkerüli. Évente egyszer költ, viszonylag korán, sokszor már márciusban teljes a fészekalja. Egy átlagos fészekalj 5-6 tojásból áll.