Kultúrák

Nem beszélnek közös nyelvet, mégis öt éve egy párt alkot Kim és Szilvi - videó!

Kóré Károly

Létrehozva: 2023.05.15.

Nem beszélnek közös nyelvet, mégis boldog párkapcsolatban él és egy éttermet is együtt vezet a magyar Szilvia és a koreai Kim. A munka révén ismerkedtek meg, és a gyakran vicces szituációkat eredményező kulturális különbségeket könnyen áthidalták.

Kim közel hat évvel ezelőtt érkezett Magyarországra Dél-Koreából. Séfként kezdett dolgozni egy koreai világcég gödi gyárának konyháján. Ott találkozott Szilviával. A férfit lenyűgözte a nő munkabírása és tanulékonysága, a hölgyet pedig szinte magával ragadta főnöke határozottsága és főzőtudománya. A kezdetben egyáltalán nem beszéltek közös nyelvet, ezért kézzel-lábbal mutogattak, illetve Google-fordító segítségével kommunikáltak. Mára kialakítottak egy kizárólag általuk értett beszédrendszert.

Nem beszélnek közös nyelvet, mégis együtt sikeresek. Fotó: Nagy Zoltán

Megtréfálta őket a fordító is

- Egy nagyon picit tudok angolul és koreaiul, és persze magyar az anyanyelvem. Van, hogy egy mondaton belül mindhárom nyelv szókészletét igénybe veszem. Már csak kedves emlékünk, hogy amikor Kim először hazalátogatott Koreába, azt szerettem volna írni neki, hogy amióta elment, nem tudok aludni. A magyarul beírt szöveget azonban a program félrefordította, ezért válaszként csak néhány kérdőjel érkezett. Megkérdeztem egy koreaiul beszélő ismerőst, mi lehet a baj.

 A kolléga elolvasta az üzenetet, majd legalább öt percre nevetőgörcsöt kapott. Kiderült, hogy akaratom ellenére azt küldtem a páromnak, hogy amióta az a nő elment, nem tudok aludni

  – mosolygott Szilvia, majd bevallotta, a mai napig is Kim horkolása képes a legjobban elringatni. 

Közös éttermet vezetnek, sikerrel

Öt éve élnek együtt, három évvel ezelőtt pedig megnyitották a saját éttermüket Gödön. Szilvia a tulajdonos, Kim a séf. A férfi a hazájában szerezte meg szakképesítését, a vállalkozás indításához a magyar szabályoknak megfelelően le kellett fordíttatni a bizonyítványát. Az étterembe egyébként sok koreai vendégmunkás jár, de a törzsvendégek zöme magyar. A konyha jellegzetessége a rengeteg zöldség és a számunkra különleges fűszerezés. A vendéglő egyik fő specialitása a kimchichige. Ez egy tradicionális, sertéshúst, tofut, és kínai kelből készült savanyúságot tartalmazó leves, amit gáztűzhelyen bugyogósra melegítve, forró cserépedényben szolgálnak fel. A tálkákat Kim családtagjai a hazájukból hozták ajándékba bőröndben még az étterem megnyitására.

Kim a szakács a közös éttermükben Fotó: Nagy Zoltán / Bors

Otthon koreai és magyar ételeket is esznek

A séf nem sokat tud magyarul, de a párja által tolmácsolt kérdésünkre elmondta, hogy a kedvenc magyaros étele a töltött káposzta. Otthon koreai és magyar ételeket is fogyasztanak. Szilvia nem tagadja: sokat tanult Kimtől, főleg a koreai kultúráról. Az ázsiai népek nagy hangsúlyt fektetnek a tiszteletre, ami Dél-Koreában számunkra különös szokásokban is megnyilvánul.

Náluk óriási udvariatlanságnak számít, ha egy fiatal úgy iszik az asztalnál alkoholos italt, hogy azt az idősebbek is látják, ezért el kell fordulniuk. Az ital kínálását otthoni környezetben mindig a legfiatalabb kezdi, és mindenkinek töltenie kell.

 

Ha valaki kifújja az orrát, fel kell állnia az asztaltól és félre kell mennie, mert ez a tevékenység a mellélhelyiségre való – részletezte Szilvia, és hozzátette: a szokások nagy részét kettejük között is tiszteletben tartják, mi több az étteremben is a koreai illem szerint járnak el.

- A nyugtát két kézzel nyújtjuk át a vendégnek, és szintén két kézzel fogadjuk a pénzt – mesélte az üzletasszony, aki egyébként az étterem mögött kialakított lakásban él a párjával, illetve az előző kapcsolatából származó lányaival. A gyerekek megkedvelték Kimet, és a főztjét is szívesen fogyasztják.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek