Everest

Erről beszélt a halála előtt Suhajda Szilárd: "Rosszkor, rossz helyen voltunk"

S.A.

Létrehozva: 2023.06.13.

Csodával határos módon éltük túl – így nyilatkozott korábbi, kis híján végzetesnek bizonyult mászásáról nem sokkal halála előtt Suhajda Szilárd.

Suhajda Szilárdnak május 25-én veszett nyoma a Mount Everest meghódítása közben, útban a csúcs felé. Akik látták, azok szerint útja utolsó, de talán legnehezebb szakasz előtt állt már, a halálzónában található Hillary-lépcső kapujában. Innen küldött jelet utoljára jeladója is, mielőtt végleg nyoma veszett volna.

Suhajda Szilárd
Az egyik utolsó, ismert fotó a hegymászóról Fotó: Ben Ferrer

A kitűnő magyar sportember oxigénpalack és serpák segítsége nélkül mászott, mert úgy tartotta: ez a hegy meghódításának legtisztességesebb módja. Palack nélkül járt a 8500 méter magas Loche-n, a hegyet 2019-ben mászta meg és ugyanígy ért fel a K2 csúcsára is.

Suhajda: A halálzóna miatt kihívás az Everest

– Az Everest nem a megmászását igénylő technika, hanem az oxigénhiányos halálzóna miatt számít rendkívüli kihívásnak – többek között erről is beszélt a Viharsarok podcastban, amit indulása előtt, kora tavasszal rögzítettek. Itt kitért arra is, hogy egyszer csodával határos módon maradt életben társával, amikor az Alpok egyik csúcsát rohamozták meg.

Sátra az alaptáborban Fotó: Suhajda Szilárd facebook

Két lavina is átment Suhajda Szilárdékon

– Meggondolatlanul nekivágtunk az Alpoknak, és rosszkor, rossz helyen voltunk. Nem foglalkoztunk az előrejelzéssel, és azt gondoltuk, mi az nekünk, hogy ennyi hó esik. Így is, úgy is fel fogunk jutni erre a csúcsra. És a végén elvitt minket a hó, de túléltük – kezdte Suhajda, aki rendkívül szerényen beszélt saját eredményeiről, és rendkívüli tisztelettel a hegyről.

– Baleset volt igazából, és csodával határos módon végül sikerült lejönnünk a hegyről. Valójában rossz helyen vertük fel a sátrunkat, és hajnalban két lavina kereszteződésébe kerültünk. Néha a hó alatt voltunk, néha fölé kerültünk, de végül úgy álltunk meg, hogy a hó felszínén voltunk. 

Mintegy 150 métert sodort minket a hó, néhány méterre álltunk meg az első fától. Az alattunk lévő fenyőerdőt letarolta a lavina. Ha annak az első fának nekicsap a hóár, akkor most nem beszélgetünk

 – mondta a hegymászó a riporternek. Az eset az osztrák Alpokban történt.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek