Ukrajna nem kapott meghívást a NATO-ba, és csatlakozási menetrend sincs számára.
A vilniusi NATO-csúcson Ukrajna nem kapott meghívást a szervezetbe, jó okkal, hiszen egy ilyen lépés azzzal fenyeget, hogy a NATO-t is belevonják az ukrajnai háborúba. Úgy tűnik, hogy a NATO-ban nincs hajlandóság Ukrajna meghívására, sem arra, hogy taggá váljon.
A magyar külügy közleménye szerint Ukrajnának, bizonyos várakozásokhoz képest, végül is szerény eredménnyel kell beérnie.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán, a csúcstalálkozó zárónapján úgy fogalmazott:
Győzött a felelősségtudat, sikerül elkerülni a háborús eszkaláció veszélyét azzal, hogy Ukrajna a NATO csúcstalálkozóján nem kapott sem meghívást, sem konkrét menetrendet a későbbi csatlakozásra.
Erre akkor kerülhet sor, ha Ukrajna minden csatlakozási feltételt teljesít, és "ha majd a szövetségesek egyszer egyhangúlag ezt így gondolják.
Szijjártó aláhúzta: egy háborúban álló ország nem válhat NATO-taggá, ugyanis a katonai szervezet bővítésének a közösség biztonságának erősítésével kell járnia, nem pedig a romlásával, márpedig Ukrajna felvétele ma a fegyveres konfliktusba való belesodródás veszélyével fenyegetne, amit el kell kerülni. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy mivel sem meghívás nem történt, sem menetrend nem született, így nem lehet semmiféle "kerülőútról" vagy "gyorsítósávról" beszélni az ukrán csatlakozást illetően. Sőt a kijevi kormánynak továbbra is éves nemzeti terveket kell készítenie, és ezek keretében politikai reformokra is szükség van, például a kisebbségi jogok területén, hiszen a NATO nem pusztán védelmi szövetség, hanem egyben értékalapú közösség is - mutatott rá. "Ezeket az éves nemzeti terveket majd a külügyminiszterek fogják folyamatosan értékelni, tehát mi is ott leszünk, és
nyilván kiemelten figyelünk majd a kisebbségi jogok tiszteletben tartására
" - tudatta.
A NATO-csúcs kezdete előtt Orbán Viktor rögzítette a magyar kormány orosz-ukrán háborúval kapcsolatos álláspontját.
A kormányfő a Facebook-oldalán közzétett videóban hangsúlyozta:
Fegyverek helyett békére van szükség Ukrajnában.
Hozzátette, hogy tűzszünetre volna szükség és a háború helyett minél hamarabb meg kellene kezdeni a béketárgyalásokat, hiszen a háború a szomszédunkban van, és a Kárpátalján élő magyarok miatt magyar emberek tízezrei vannak közvetlen veszélyben.