Stephen Hawking sötét jövőképet festett elénk, mely talán már nincs is olyan messze.
Forrás: Pixabay
Stephen Hawking brit tudós 2018-ban hunyt el. Tanulmányaiban gyakran visszatérő téma volt az idő, a világ keletkezése – és annak pusztulása. Különösen a halála előtt foglalkoztatta az a téma, amely már régóta aggasztja a tudósokat és klímaszakértőket. Stephen Hawking két elméletet dolgozott ki a világ pusztulásával kapcsolat.
Az első elmélet a csillagokhoz köthető: eszerint ha a csillagok kifogynak a tartalékaikból, akkor az univerzum sötétségbe fog borulni.
A második elmélet a túlnépesedéssel áll kapcsolatban. Hawking feltételezése szerint a folyamatosan növekvő emberiség száma oda vezet majd, hogy 2600-ra talán már el sem férünk a Földön. A növekvő népesség akkora mennyiségű villamosenergiát igényel majd, melynek következtében a Föld gyakorlatilag tűzgolyóvá válik. Ezzel kapcsolatban fontosnak látta leszögezni, hogy talán érdemes lenne minél hamarabb egy másik, lakható bolygót keresnünk magunknak a katasztrófa kiküszöbölése érdekében – adta hírül a Promotions oldala.
A globális felmelegedés és a klímakatasztrófa már régóta aggállyal tölti el a tudósokat és klímaszakértőket. A kutatók jelenleg 20% esélyt jósolnak annak, hogy még 2024 előtt bekövetkezik a klímakatasztrófa. Ebben az esetben a következmények közt szerepel az extrém időjárási jelenségek (hurrikánok, aszályok, erdőtűzek, árvizek) tengerszint emelkedés, élelmiszerbiztonság problémái, a biodiverzitás csökkenése és egészségügyi problémák (fertőző betegségek) nagyobb kockázata. A világvége azonban nem köthető egy pontos dátumhoz: amennyiben pedig az emberiség hajlandó törekvéseket tenni, annak elkerülése érdekében, annál nagyobb eséllyel biztosíthatunk az utánunk érkezőknek egy fenntarthatóbb jövőt!