Tranzit

Orbán Viktor a Tranziton: Magyarnak lenni gyönyörű küldetés

Létrehozva: 2023.08.25.

Módosítva: 2023.08.25.

Orbán Viktor is részt vett a Tranziton Tihanyban, ahol az ország előtt álló feladatokról beszélgetett Bohár Dániellel. A kormányfő kijelentette: a kétharmad áll, mint a cövek.

A beszélgetés elején Bohár Dániel felidézte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök 2012-ben volt utoljára a Tranziton, ahol úgy fogalmazott - hasonló gazdasági körülmények között -, hogy a "kétharmad áll, mint a cövek". 

"Hát az még csak hagyján, hogy azóta egyfolytában áll. Ami igazán fontos, hogy innen még a végét se látni"

 - válaszolt arra a kérdésre Orbán Viktor, hogy ez még mindig így van-e. A nemzeti egység garanciája a kétharmad, de emögött nagy viták vannak - tette hozzá. 

Orbán Viktor, Bohár Dániel
Fotó: MTI

A kormányfő szerint erről a kérdésről vannak színvonalas viták. Egyesek felteszik a kérdést, hogy jó-e a demokráciának, ha egy párt ilyen többséggel, ilyen hosszú ideig van hatalmon. A magyaroknál a méretből fakadóan állandó az a folyamat, hogy mindig kialakul egy egységes párt egy domináns korszakban - mondta Orbán Viktor. Ez történt a dualizmus idején, a két világháború között is, és ez történt volna a második világháború után is - monda a kormányfő. 

A nagy külső erők elleni harcok idején, mint most, az emberek keresik azokat az egységes pártokat, amelyek meg tudják védeni őket - mondta Orbán Viktor. Nemzetközi szinten is van példa arra, hogy egy-egy párt hosszú évtizedekig van hatalmon, Bajorországban a CSU is negyven éve van hatalmon - tette hozzá. 

Orbán Viktor a baloldalról azt mondta, hogy a futballban az amatőrök és a profik között egy éles választóvonal van. Az amatőrök átláthatatlan módon űzik ezt a játékot, míg a profik oda futnak, ahol a labda lesz. Az utóbbi a legfőbb különbség. Távlatkülönbség van a kormánypártok és a baloldal között - mondta a kormányfő. Azonban az amatőr csapatoknak is vannak finanszírozói, és nagy világerőket képviselnek - tette hozzá. "Soros György sem fut össze a Facebookkal" - fogalmazott.

A baloldalnak a nemzeti gondolkodáshoz való kötődése történelmileg sem erős, ezért a nagy világdivatokhoz próbálják illeszteni Magyarországot. Ezzel szemben a jobboldal a nemzeti érdekek mentén politizál - tette hozzá. 

Orbán Viktor
Fotó: MTI

Dávid és Góliát küzdelme

A kormányfő úgy látja, a baloldal globálisan a Góliát, míg a jobboldal a Dávid. A legutóbbi választáson többszörös média-, és pénzügyi fölényben volt a baloldal a nemzeti erőkkel szemben - fogalmazott a kormányfő.  

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy először tisztázni kell, hogy az országot a sajátunknak tekintjük-e, és mi a hozzá fűződő viszonyunk. Fel kell tenni a kérdést, hogy adódik-e számunkra valamilyen kötelesség ebből a tényből? A kormányfő szerint sokfajta módon lehet magyarnak lenni, de a legfőbb kérdés, hogy ezt a küldetést máshol is látják-e. Csak egyetlen esetben nem tűnik el a magyar nyelv, a kultúra és történelem, ha azt fenntartjuk - tette hozzá. Egy angolszásznak és egy németnek nincs ilyen küldetése. Ahhoz, hogy magyar nyelv legyen, azt fenn kell tartani. 

Mi a közös a kommunistákban és a liberálisokban?

A kormányfő arról is beszélt, fontos dolog olyan helyen tanulni, ahol folyamatosan okos emberek között lehet lenni, mert sokat lehet tőlük tanulni. Ilyen volt az 1980-as évek közepe is. Egy ilyen helyzetben mindent meg lehetett tanulni. 

A liberálisokkal és a kommunistákkal azért van nehéz dolgunk, mert első látásra ezek nagyon távol vannak egymástól - ismertette a kormányfő. A gond, hogy nálunk a rendszerváltás után a kommunisták liberálisok lettek. "Az ember rájött arra, hogy a választóvonal az ember megértésénél van. A kommunisták és a mostani liberálisok között egyezés van abban, hogyan látják az embert. Most a liberálisok és a baloldal azt mondják, hogy az életben te magad vagy legfontosabb". 

A politikai választóvonal antropológiai természetű a jobboldal, a liberálisok és a kommunisták között - mondta Orbán Viktor. Vannak, akik az egyénnél fontosabb dolgokat (nemzet, vallás, család) egy észszerű rendszer mellett rendezik el - ez a konzervatív oldal egyik része. A kereszténydemokrata ág szerint pedig vannak szent dolgok - tette hozzá. Az emberi lét kérdéseire adott válaszok konvergálnak a jobboldalon és a baloldalon is - mondta Orbán. 

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy 1990 előtt diktatórikus és demokratikus oldal mentén rendeződtek el a politikai filozófiai viták. A liberálisok 1990 után rájöttek, vége a hagyományos leosztásnak, és a viták a liberálisok és a konzervatívok között lesznek - tette hozzá.

"Éppen ezért elfoglalták a legfontosabb pozíciókat, és hegemón helyzetbe kerültek.A konzervatívok örömködtek, hogy lehet szabadon élni, míg a másik oldal megszervezte magát" - ismertette Orbán Viktor. Ezt a jelentős hátrányt a mai napig nem sikerült ledolgozni - tette hozzá. Ezt a munkát nagyon nehéz elvégezni.

Valódi jobboldali többség és erő csak Magyarországon van. 

Olyat tett a baloldal Magyarországon, amire nem volt példa sehol

A kormányfő arról is beszélt, hogy azért nincsen nemzetközileg versenyképes konzervatív erő, mert előnyben van a liberális oldal, ráadásul több gyengébb képességű vezető is van. Ezzel szemben Magyarországon a baloldal olyat tett, amire nem volt példa sehol Nyugaton. Orbán szerint a 2002-2010-es korszakban teljesen tönkretette magát a baloldal. Egy országot vezetni egyben egy felelősség - tette hozzá. "Nagy szerencsénk volt a riválisainkkal, amellett persze, hogy megszerveztük magunkat." 

Orbán Viktor szerint az angolszászok a legjobb példák arra, hogy nemcsak kialakítják az érdekeiket, hanem morális felsőbbséget is képviselnek. Ezt az átfordítást ők csinálják a legjobban. Az ukrán háború esetében is megfogalmazták a morális helyes álláspontot - mondta a kormányfő. "Ez az angolszász politikai kultúra a mai napig jelen van, és ékes példája a jóemberkedés."

A magyar jobboldal is színes világ, mégis együtt kell működnie

Orbán Viktor mindig abban reménykedett, hogy sikerül megszorongatni az európai birodalomépítési erőket egy-egy EP-választáson. Az Európai Néppárt nem teljesítette ezt a küldetését - tette hozzá. Az EPP folyamatosan együttműködik a baloldali erőkkel, és átveszi a témáit. Nekünk az a célunk, hogy a jobboldali erők ne a baloldallal működjenek együtt, a jobboldalnak együtt kell működnie - tette hozzá. A magyar jobboldal is színes világ, mégis együtt kell működnie - fogalmazott a kormányfő. Ha csak azt nézzük, hogy a nyugati sajtó megdicsérjen minket, akkor rossz pályán vagyunk - tette hozzá. Nincsen meg a jobboldali egység Európában - fogalmazott a kormányfő.  

Megvan a terv arra, hogy Magyarország gazdag, erős és tiszteletreméltó legyen

Megvan a terv arra, hogy Magyarország gazdag, erős és tiszteletreméltó legyen. A kormányfő hozzátette: a terv már 2010-ben is megvolt, az ország pedig ebbe az irányba is halad. A terv továbbra is működik, de kell hozzá még tíz év - fogalmazott.

Ennek megvalósításában az ország nagy része is részt vesz, azért lettünk erősebbek, mert míg 2010-ben 3,6 millió ember dolgozott, mára már 4,8 millióan - mondta. A miniszterelnök a magyarok erősségének nevezte a sajátos kultúrát, az identitást, a nyelvet. Kreatívnak nevezte a magyarokat és gyors észjárásúnak.

Kijelentette azt is: számára a politika a közös cselekvés képessége. Ha pedig ez a nemzet adottságaival párosul, "akkor királyság van, akkor mindent helyrehozunk, amit elrontottak előttünk".

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek