Lapunkon keresztül üzent egy édesanya a nagykanizsai munkahelyi balesetben megsérült férfi édesanyjának. Anita gyermekét évekkel ezelőtt 10 napig tartották mesterséges kómában, mialatt Attila érzékelte a kórházban a család jelenlétét. Az asszony szerint fontos, hogy Péterhez is folyamatosan beszéljenek a szerettei.
Mint arról a Bors beszámolt, súlyos munkahelyi balesetet szenvedett egy 34 éves családapa egy nagykanizsai gumiszervízben. Péter a sérülései következtében elvesztette bal lábát és fél szemét, emellett több csontja is eltört. A kórházban egyelőre mesterséges kómában tartják.
A Péterről szóló írásunkat egy betegen született férfi édesanyja is olvasta, és fontosnak érezte, hogy megossza tapasztalatait a bajba jutott családdal.
A 26 éves Ákos fiam oxigénhiányosan született. Kerekesszékben éli az életét, de kiegyensúlyozott ember lett belőle. 10 éve egy nagyon súlyos gennyes tüdőgyulladással kórházba került, és 10 napig mesterséges kómában tartották. A felébresztése után azonban elmondta: tudatában volt, hogy ott voltunk mellette
– mesélte Anita.
- Fontos, hogy Péterhez is beszéljenek a szerettei, hiszen sokat hall belőle! Mindig mondják el, hogy éppen ki van vele és milyen nap van, milyen vidám dolog történt a családban. A mesterséges kómában fekvők gyakran sok mindent hallanak és érzékelnek a környezetükből, csak a szemüket nincs erejük kinyitni. Ez akkor különösen igaz, amikor elkezdik az altató dózisát csökkenteni – szögezte le az édesanya, aki azt javasolja, hogy a család mindenképpen legyen Péter közelében, amikor felébresztik.
Egy szakértő a Borsnak kifejtette, hogyan lehetséges, hogy a mesterséges kómában levő betegek hallják, mit mondanak a környezetükben:
- A betegek erős kábító és altató hatású szereket kapnak. Az egyik rossz adagolása előidézhet ilyet, de a gépek riasztanak, ilyenkor pedig a dózist növelik. A két hatóanyag hallucinációkat is okozhat, vagyis páciens álmodik. Ebből következik, hogy a mesterséges kómában fekvő ember vagy ténylegesen hallja, vagy képzeli, hogy szólnak hozzá. A beteg ébresztése során az említett anyagok mennyiségét apránként csökkentik. Ilyenkor már elvárható, hogy a beteg észlelje a környezetéből származó ingereket.
Pétert a szerettei folyamatosan látogatják. Az orvosok a tervek szerint szerdán felébresztik, addig pedig állandó felügyelet mellett tartják. Miután magához tér, szembesülnie kell majd a balesete következményeivel, vagyis, hogy meg kell tanulnia egy lábbal és egy szemmel boldogulni.
A gyakorlat szerint ezt a betegnek és a hozzátartozóknak is a szakorvos mondja el. Péter az intenzív osztályról valószínűleg rehabilitációs osztályra kerül, ahol szakemberek foglalkoznak vele, és pszichológus is segít mentálisan feldolgozni a következményeket.