Spórolás

Fontos figyelmeztetést kaptak az autósok, az üzemanyagról van szó

Létrehozva: 2023.10.08.

A hűvösebb idő beköszöntével jól jönnek az autóban található fűthető funkciók, mint például a szélvédő- vagy kormányfűtés, na és a fűthető ülések. Fontos azonban tudni, hogy ezek is energiát igényelnek, ami növelheti a fogyasztást.

Könnyű túlfűteni

Az autó fűtése növelheti az üzemanyag-fogyasztást, hiszen amikor bekapcsoljuk a fűtést, a motornak melegebb levegőt kell előállítania, amihez több üzemanyagra van szükség. Ne állítsunk túl magas hőmérsékletet, és amint elértük a kívánt hőmérsékletet, csökkentsük a fűtés intenzitását vagy kapcsoljuk le.

vezetés, autó, kresz
Az autó fűtése növelheti az üzemanyag-fogyasztást Fotó: Pexels

Leolvadt róla a jég

Az első és hátsó szélvédőfűtés és a páramentesítő használatával megelőzhető, hogy a szélvédőkön jég vagy pára képződjön, ami javítja a vezetési viszonyokat. Amint a látási viszonyok javulnak, tekerjük alacsonyabb fokozatra, vagy kapcsoljuk ki, hiszen ezek működésekor is több üzemanyagot használ az autó.

Kiégnek a fűtőszálak

Gyakran előfordul, hogy véletlenül bekapcsolva marad az ülés- vagy kormányfűtés. Bár ezek alacsony energiafogyasztással járnak, csak akkor kapcsoljuk be, ha feltétlenül szükséges. Ha már nincs rá szükség, kapcsoljuk le, ezzel megóvjuk a fűtőszálakat is az elhasználódástól.

Húzzuk le az ablakot

Az autó klímaberendezése jelentős üzemanyag-fogyasztással járhat, ezért rövid utakon, amikor lehetetlen kis idő alatt lehűteni az utasteret, inkább húzzuk le menet közben az ablakokat, és így szellőztessük ki az autót. Ha mégis használnunk kell a klímát, ne állítsuk túl alacsonyra a hőmérsékletet, és használjuk a belső keringtetés funkciót az egyenletes hűtés érdekében.

Leállítja a motort

Indulás előtt ne kapcsoljuk ki a start-stop rendszert, hiszen ez arra szolgál, hogy takarékosabban autózzunk. Amikor nincs szükség a motor járatására, például a dugóban való várakozáskor, a rendszer automatikusan leállítja a motort, így nem fogyasztja feleslegesen az üzemanyagot.

Tartsuk a sebességet

Autópályán használjuk a tempomatot, mivel az egyenletes sebesség megtartásával segít üzemanyagot spórolni. Ugyanakkor emelkedőn érdemes kikapcsolni, mivel ilyenkor az autónak több energiára van szüksége, hogy megtartsa az adott sebességet.

Autópályán használjuk a tempomatot, mivel az egyenletes sebesség megtartásával segít üzemanyagot spórolni Fotó: Pixabay

Alacsony a nyomás

Válasszunk olyan gumiabroncsot, amely alacsonyabb gördülési ellenállással rendelkezik, így akár fél liter üzemanyagot is megtakaríthatunk minden 100 kilométeren. Rendszeresen ellenőrizzük a nyomást is, mert a túl kevés levegő növeli az autó üzemanyag-fogyasztását.

Számít a minőség!

Rendkívül fontos a rendszeres olajcsere. Ahelyett, hogy prémium gázolaj vagy benzint vásárolnánk, érdemes inkább korszerű, alacsony viszkozitású prémium motorolajat választani a cseréhez.

Kerüljük az üresjáratot

Amikor jár a motor, üzemanyagot fogyaszt, még akkor is, ha a jármű nem mozog. Ezért ha várhatóan 20 másodpercnél tovább kell várakoznunk üresjáratban, érdemes leállítani a motort.

Tartsunk távolságot!

Tartsunk nagyobb követési távolságot, ezzel elkerülhetjük a gyakori fékezést és a felesleges gyorsítást, amivel értékes üzemanyagot égetünk.

Lassítsunk motorfékkel

Szintén értékes energiát takaríthatunk meg, ha emelkedő előtt felgyorsítunk, míg lejtőnél sebességben tartjuk az autót és elengedjük a gázpedált. A motorfékkel nullára csökkentjük az autó fogyasztását, ráadásul a fékbetéteket sem koptatjuk feleslegesen.

Figyelmeztet a műszerfal

Váltsunk időben sebességet, és ne tartsuk fölöslegesen magas fordulatszámon a motort. A modern autók műszerfala általában jelzi, hogy az adott pillanatban melyik sebességfokozatra kell váltani. Érdemes ezt utazás közben figyelni és az ajánlást betartva vezetni.

Alacsony fordulaton

A kiválasztott sebességet igyekezzünk minél alacsonyabb fordulatszámon tartani, ami még nem jár az autó rángatásával, remegésével.

Pattanjunk két kerékre!

Az autó akkor fogyasztja a legtöbb üzemanyagot, amikor a motor hideg, sőt, hidegüzemben gyorsabban kopik a motor, mivel akár 10-20 kilométerre is szüksége lehet a motor teljes felmelegedéséhez. A rövidebb utakra érdemes inkább a biciklit elővenni vagy gyalogolni.

Szabaduljunk meg a tehertől

Ne cipeljünk felesleges terheket az autóban vagy a tetőcsomagtartón, mert ez növelheti az üzemanyag-fogyasztást. Ha már nincs rá szükség, szereljük le a tetőcsomagtartót vagy a kerékpártartót. Ha vonóhorogra szereljük a kerékpártartót, a kisebb légellenállás miatt az autónk kevesebb üzemanyagot fogyaszt, mint a tetőre szerelt változatok.

Induljunk hamarabb

Köztudott, hogy a lassabb haladás kevesebb üzemanyagot fogyaszt. Ha például autópályán nem 130-140 km/h, hanem csak 110-120 km/h sebességgel haladunk, az jelentősen csökkentheti az üzemanyag-fogyasztást.

Csavarjuk rá a kupakot

Tankolás után ne felejtsük el leellenőrizni, hogy erősen meghúztuk-e a benzinsapkát. Ha nem megfelelően záródik, a benzintartályból az üzemanyag egy része elpárologhat.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek