Interjú

Orbán Viktor: Értjük az ukránok szándékát, de nem tudjuk megkezdeni a tárgyalásokat

Létrehozva: 2023.12.21.

Módosítva: 2023.12.22.

Orbán Viktor a HírTV-nek adott exkluzív interjút.

Orbán Viktor csütörtök este a HírTV-nek adott interjút. Megrendüléssel értesült a délutáni prágai lövöldözés híréről a miniszterelnök, aki a kormány együttérzését fejezte ki az áldozatok és sérültek hozzátartozóinak és családjaiknak. A kormányfő a beszélgetés elején elmondta: megdöbbent, hogy ilyen megtörténhet Prágában, Európában, szinte a szomszédunkban.

A beszélgetés folytatásaként Ukrajna uniós felvételéről esett szó. A miniszterelnök ismét elmondta, hogy nincs előkészítve Ukrajna felvétele, Magyarország célja pedig az, hogy meggyőzze az uniót, hogy Ukrajna és az EU sincs felkészülve a csatlakozásra. A 27 tagállamból 26 mégsem törődik azzal, hogy Ukrajna nem teljesítette a feltételeket. A tagállamok szerint gesztusértékű lenne a felvétel, mondván, nem hagyták magára Ukrajnát. "Rosszul segíteni rosszabb, mint nem segíteni szerintem. De nem tudtam meggyőzni a tagállamokat. Ezért csak az az egy lehetősége maradt Magyarországnak, hogy kimaradunk ebből. A rossz döntést nem vállaljuk. A magyar miniszterelnök nem tud megvédeni 26 miniszterelnököt saját magától" - mondta Orbán Viktor.

"Már két területen felkavarodtak a dolog. A mezőgazdaság és a fuvarozók is bajba kerültek" – jegyezte meg Orbán Viktor. Jelezte: viseljék a döntés következményeit Magyarország nélkül. Felhívta a figyelmet, hogy ennek a lehetőségeit tudták megteremteni. – Be kellett látni, hogy a lehetőségeink korlátozottak – fogalmazott a kormányfő.

Értjük az ukránok szándékát, de nem tudjuk megkezdeni a tárgyalásokat

– mondta a miniszterelnök.

Ausztria nem járult hozzá az ukrán EU-tagsághoz, utána mégis megszavazta

Arra a felvetésre, hogy miként történhet meg, hogy az osztrák kancellár odahaza elmondja, hogy Ukrajna felvételére nem kerülhet sor, majd szó nélkül megszavazza az uniós csúcson, Orbán Viktor elmondta: más kormányfők nem adtak ekkora súlyt ennek a kérdésnek, a szlovák miniszterelnök és az osztrák kancellár is úgy gondolja, hogy ez egy rossz döntés, de ez még csak egy hosszú folyamat eleje, így ha más országoknak fontos ez a gesztus, hát támogatták.

Orbán Viktort mindez amiatt nyugtalanítja, mert a migrációs krízis uniós kezelése is hasonlóan kezdődött. A magyarok akkor is nyomták a vészcsengőt, de hiába. A miniszterelnök úgy fogalmazott: nem akar Kasszandra-szerepben tetszelegni, de jó lenne ebben az ügyben vigyázni.

Magyarország megvétózta az ukránoknak szánt 50 milliárd eurós támogatást. Az unió ugyanis a költségvetésből akarta ezt kifizetni, mindezt úgy, hogy hiteleket vesz fel. 

"Ekkor mondtam azt, hogy álljunk meg. Magyarország nem kapja meg a neki járó támogatásokat a költségvetésből, de Ukrajnának meg oda akarnak adni ennyi pénzt? A végén az lenne, hogy a magyarok pénzért odaadják Ukrajnának."

"Nem akarunk közösen hitelt felvenni az unió többi tagállamával. Egyszer már volt ilyen, a koronavírus-járvány idején. A Covid lassan elmúlt, miközben Magyarország egyetlen fillérhez sem jutott hozzá" – emlékeztetett. Mint mondta, nincs ember, aki meg tudná győzni a magyar parlamentet arról, hogy az unióval közös hitelt vegyünk fel.

Anthony Blinken amerikai külügyminiszter kijelentése, miszerint az Ukrajnába érkező pénzek 90 százaléka amerikai cégeknél landol, Orbán Viktort nem lepte meg. Rávilágított, hogy az Európai Parlamentben magyar és külföldi képviselők egy csoportja rendszeresen megzsarolja az Európai Bizottságot, hogy ne adják oda a magyaroknak az uniós pénzt, amit például a tanárok bérfejlesztésére fordítana a kormány. Ezeket a politikusokat szerinte az köti össze, hogy mindannyian Soros emberei, emiatt mesterkednek azon, hogy a Magyarországnak járó 32 milliárd eurót Ukrajnába juttassák. – Ebből a 32-ből, most 10-et begyűjtött Magyarország, de még további 22 milliárdot meg kell szerezni – jelentette ki Orbán Viktor.

Bayer Zsolt vissza is kérdezett, hogy erről most már lehet-e múlt időben beszélni, mire a miniszterelnök jelezte, hogy több mint valószínű, hogy ezek a pénzek meg fognak érkezni.

A miniszterelnök elmondta: senki nem gondolhatja komolyan, hogy az ország vezetése rosszabb lenne, mint Nyugat-Európában. Szót ejtett arról is, hogy az elmúlt években az EU vesztett a versenyképességéből, és az emberek nehezebben élnek, mint korábban, a problémamegoldó képességét pedig elvesztette az unió. A miniszterelnök szerint a Nyugat-Balkán ma egy fehér folt az unió számára, mindenki tudja, hogy már integrálni kellett volna őket, azonban a képesség hiányzik hozzá.

Mindannyian az európai együttműködés hívei vagyunk

– szögezte le Orbán Viktor. Mint mondta, Brüsszel egy Európai Egyesült Államokat hozna létre. Jelezte: ma ezek az erről uralják Brüsszelt, miközben az Amerikai Egyesült Államok könnyen érvényesíti az akaratát az EU-ban. – Győzni kell Brüsszelben az európai parlamenti választáson – húzta alá a miniszterelnök, aki szerint át kell venni Brüsszel politikai irányítását.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek