Hét éve kötelezte el magát katonaként, azóta nagyot változott az élete Rigó Istvánnak, végre egy közösséghez tartozik. A tizedes büszkén vállalja a múltját, hogy állami gondozottként nevelkedett. Amióta felnőtt, a nevelőotthonokat járja, hogy saját példáját felhasználva megmutassa a nagykorúvá váló fiataloknak, milyen is a Magyar Honvédséghez tartozni.
Ahogy korábban is megírtuk, a Magyar Honvédség idén intenzív toborzásba kezdett. A legutóbbi kampányuk jelenleg is tart: a tatai tüzérek közé várják a jelentkezőket. Ebből a kampányból veszi ki oroszlánrészét a roma katona is.
A tizedessel a honvédség csepeli toborzó irodájában beszélgettünk. A most 38 éves katona elmesélte, hogy háromévesen került állami gondozásba. Azt mondja, nem volt más lehetősége.
- A nagymamám ajánlotta édesanyámnak, hogy adjon be, mert nagyon rossz körülmények között éltünk - mondja a Borsnak István. Először Nyírmártonfalvára, majd Berettyóújfalura került nevelőotthonba.
Nagyon szerettem a gyermekotthonban felnőni. Abból az időszakból kifejezetten a karácsonyok hiányoznak, mert mindig egyedül vagyok olyankor
- mondja.
Amikor elérte a 18 éves kort, a többi sorstársához hasonlóan neki is el kellett hagynia gondviselőit. Úgy érezte, kihúzták alóla a talajt, nem volt otthona. Most a katonasággal újra egy családhoz tartozhat. Húsz év telt el, de nem felejti, honnan jött, és milyen nehéz volt elindulnia az életben. Most már végre biztos a jövője.
- Rengeteget segített nekem a honvédség: egyebek mellett lakhatási támogatást, képzést is nyújt, és új dolgokban is kipróbálhatom magam - részletezi a tizedes, hozzátéve: a pesti albérletének bérleti díját a honvédség támogatásának segítségével könnyebben tudja finanszírozni.
Most 110 ezer forint helyett csak 29 ezer forintot fizetek
- árulta el.
A 38 éves férfi a saját bőrén tapasztalta meg milyen nehéz a semmiből, roma állami gondozottként felépítenie az életét. Szerinte sok állami gondozott fiatal azért „tér rossz útra”, és válik valamilyen függőség rabjává, munkanélkülivé vagy hajléktalanná, mert nincs választási lehetősége.
A fő célom, hogy segítsek ezeknek a gyerekeknek. A Magyar Honvédségnél rengeteg lehetőségük lehet
- mondta.
Szeptember óta Budapesten dolgozik Magyar Honvédség Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság Alkotás úti toborzó irodájában.
- Szerettem volna új dologban is kipróbálni magam, egy új környezetben, ami még közelebb áll hozzám: segíteni az állami intézetben felnőtt fiatalokat. Ez most az életcélom. Nagyon rajta vagyok, ennek mennie kell. És működik is! – húzta alá határozottan István.
- Folyamatosan megyek az állami otthonokba. És visszamegyek, ha kell százszor is. Legutóbb a Kossuth Lajos gyermekotthonban (Kossuth Lajos Gyermekotthoni Központ és Általános Iskola – a szerk) voltam, és két órát beszélgettem a fiatalokkal. Januárban újra elmegyek hozzájuk, és egy laktanyalátogatást is leszervezek, hogy saját szemükkel lássák a gyerekek, milyen a katonalét - emelte ki a tizedes büszkén.
Jelenleg is sokan jelentkeznek a Magyar Honvédségbe, de Rigó tizedes szerint nyáron indulhat el egy még nagyobb hullám:
- Sokan akkor válnak nagykorúvá, és ha befejezték az addigi iskolájukat, de nem tanulnak tovább, el kell hagyniuk az állami otthont. Van egy srác például, akivel már meg is beszéltük, hogy 8 hónap múlva jön be hozzánk az irodába, addig én és a nevelője minden papírt elintézünk, hogy amint kijött, katona lehessen - tette hozzá.
Istvánnak hála sokan döntöttek eddig úgy, hogy belépnek a seregbe. Velük máig tartja a kapcsolatot.
- Legutóbb az egyik állami gondozottnak, Alexnek segítettem. Ő nevelőszülőknél is volt, majd 18 évesen mennie kellett. Felhívott, én másnap vonatra tettem, és jelenleg a Lynx harcjárművel felszerelt zászlóaljban szolgál Hódmezővásárhelyen. Letette az esküt, és már albérletet keres annak köszönhetően, hogy a honvédség ezt is nagy mértékben támogatja - fejtette ki a tizedes.
Itt végre tartozhatnak valahova, és elindulhatnak az életben. Minden segítséget megkapnak
- hangsúlyozta.
Azok a fiatalok, akik az PzH-kampányban akarnak katonákká, tatai tüzérekké válni, már a kiképzés első napjától kiemelt illetményt, bruttó 737 ezer forintot kapnak.
Az alábbi feltételeknek kell megfelelnie azoknak, akik be akarnak kerülni a tatai tüzérek közé:
Emellett fontos a jó fizikai teherbírás, a magas stressz- és monotonitástűrő képesség, valamint a bezártság elviselése. Jelentkezni lehet: az iranyasereg.hu oldalon, vagy a minden vármegyeközpontban megtalálható toborzóirodákban.