Többé már nem kell a szemetesbe dobnunk a flakonokat, januártól ugyanis bevezetésre került a kötelező visszaváltási rendszer, így a palackokért, üvegekért és sörösdobozokért is pénzt kaphatunk. Mutatjuk, mire figyeljünk!
A tej és tejalapú italok kivételével minden 0,1-3 literes kiszerelésű üveget, fém és műanyag palackot, valamint dobozt visszaválthatunk minden REponton, a visszaváltó automatáknál, vagy a kisebb, önkéntesen csatlakozó boltok esetében kézi visszaváltással tavasztól.
A vásárlás előtt nézzük meg, hogy a csomagoláson rajta van-e a visszaváltható jelzés. A gyártóknak június 30-ig kell megfelelniük a követelményeknek, eddig forgalmazhatnak nem visszaváltható italcsomagolásokat is, így a kezdeti időszakban olyan jelölés nélküli italokkal is találkozhatunk a boltok polcain, melyeket az új automatáknál nem tudunk visszaváltani – írta a Fanny magazin.
A csomagoláson kétféle logó található, attól függően, hogy az adott termék egy- vagy többutas. Az egyutas termékek, mint például a PET palackok vagy az alumínium dobozok, anyagukban újrahasznosíthatók. Ezekért egységesen 50 Ft visszaváltási díjat kell fizetnünk palackonként, melyet bármelyik visszaváltó automatánál vagy kézi visszaváltó pontokon leadhatunk.
Az úgynevezett többutas, vagyis újratölthető palackok visszaváltási díja eltérő lehet, mivel ezt a gyártó cég határozza meg, melyet kötelezően fel kell tüntetnie a palackon található logóban. Arra vigyázzunk, hogy ezeket csak azoknál az üzleteknél lehet visszaváltani, ahol megvásároltuk a terméket.
A visszaváltott palackok ellenértékét az automata utalvány formájában nyomtatja ki, melyet levásárolhatunk vagy készpénzre válthatunk az üzletben vagy üzletláncban. Emellett a visszaváltási díjat jótékonysági szervezet részére is felajánlhatjuk. Várhatóan márciustól azonnali bankszámlás visszautalásra is lesz lehetőség.
A palackokat nem szabad laposra taposni. Az automaták ugyanis a csomagolások regisztrált tömegét és formáját azonosítják, illetve a termékre kerülő vonalkódot is beolvassák, ehhez pedig szükséges a sérülésmentes csomagolás. Az automata a kupak nélküli PET palackokat is elfogadja, de célszerű a palackkal együtt leadni, hiszen ezeket is ugyanúgy le kell gyártani.
Az átmeneti időszakban a betétdíjas termékeket a régi rendszer szerint lehet visszaváltani továbbra is a vásárlás helyén. Az új automatákban azonban nem lehet a jelzés nélküli, üres PET palackokat, alumínium dobozokat és üvegeket leadni, ezért fontos ezeket továbbra is szelektíven gyűjteni a műanyag-, fém- és papírhulladékkal együtt. Mutatjuk, mire figyeljünk a szelektív hulladékgyűjtésnél!
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy szelektív gyűjtés esetén a PET palackokat, alumínium dobozokat, valamint a tejes vagy gyümölcsös dobozokat "laposra taposva" helyezzük el a hulladékgyűjtőben. Összetaposás után hagyjuk a palackokon a kupakot, mivel így nem rúgja ki magát, ezáltal hatékonyabban tudjuk kihasználni a gyűjtőedény kapacitását.
Mielőtt kidobnánk a tejes vagy gyümölcsleves dobozokat, konzervdobozokat, üvegeket, mindig öblítsük ki alaposan. Ha a tisztító- vagy fürdőszobai flakonokon, például mosószerek vagy samponok csomagolásán HDPE jelzést találunk, ezeket is öblítsük ki vízzel, így utána már szelektíven gyűjthetők a kevert konténerekben.
Az olajos flakonokat nem szabad tisztítani, mivel nagyobb kárt okozunk, ha a mosogatás során az olaj a lefolyóba kerül. Ezeket a flakonokat dobjuk a kommunális hulladékba. A használt, leszűrt olajat öntsük literes kiszerelésű flakonba és adjuk le az erre kijelölt gyűjtőpontokon.
Bár sokan úgy vélik, hogy minden papír mehet a papírgyűjtő konténerbe, a zsírral átitatott, ételmaradékkal szennyezett papírok, mint például a pizzásdoboz, már nem minősülnek tiszta csomagolási hulladéknak, így nem alkalmasak a szelektív gyűjtésre. Ha a tetejük nem szennyeződött, akkor azt tépjük le és tegyük a vegyes papír gyűjtőedénybe.
A zöldségek, gyümölcsök vagy pékáruk műanyag csomagolásai sem valók a szemétbe. Mielőtt a szelektívbe dobnánk ezeket, előtte érdemes kivágnunk a vonalkódos matricát. Sok esetben ugyanígy újrahasznosíthatóak a zsebkendők, WC-papírok, pelenkák, 6-os PET palackok zsugorfóliája is.
A tejföl, kefir és joghurtos műanyag poharak is gyűjthetők szelektíven, de a főváros esetében akár a kommunális hulladékba is kerülhetnek, mivel annak nagyjából 60 százaléka energetikai célokra hasznosul. Az alumínium fedőjüket a kevert gyűjtőedénybe lehet dobni.