Brüsszel újabb egy évvel meghosszabbítaná az ukrán élelmiszerek korlátozás nélküli, teljesen szabad behozatalát, ezzel egyenlőtlen versenybe belekényszerítve az európai gazdákat.
Gazdatüntetést tartottak a csütörtöki EU-csúcsra időzítve Brüsszelben az unió elhibázott agrárpolitikája miatt. Az elsőként Németországban kirobbant gazdatüntetések után a gazdatársadalom több nyugat-európai országban is tömegdemonstrációba kezdett. A tüntetések elérték az Európai Unió brüsszeli központját is. Csütörtökön a gazdák az Európai Tanács rendkívüli ülésével egyidejűleg több mint 1000 traktorral vonultak fel az európai negyedben - írja a Ripost.
A tüntetések kapcsán a The Brussels Times arról számolt be, hogy a brüsszeli demonstrációk mellett a belga gazdaszervezetek számos további tüntetést hirdettek meg Belgium-szerte.
Mint írták, a vasárnap megkezdett autópálya-blokádok zavarják a forgalmat a belga főútvonalakon. Ezen kívül Belgium több nagyvárosában, Antwerpenben, Gentben és Genkben is tüntetésekre számíthatnak a lakók. Az akciók várhatóan jövő hét pénteken is folytatódnak Genkben, amikor 31 európai ipari miniszter és munkatársaik informális találkozójára kerül sor.
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közleményben tudatta: határozottan elutasítják, hogy az Európai Bizottság újabb egy évvel meghosszabbítsa az ukrán élelmiszerek korlátozás nélküli behozatalát, minden eszközzel fel kell lépni Brüsszel új romboló intézkedésével szemben. Mint írták, a két szervezet az Európai Unióban már elsőként jelezte, hogy az ukrán árukkal kapcsolatos átgondolatlan brüsszeli döntés az EU egész mezőgazdaságát tönkreteszi, és ellehetetleníti a jövőben is.
Az ellenőrizetlen minőségű, tiltott vegyszerekkel kezelt, GMO-s termékek ugyanis nemcsak a fogyasztókra nézve jelenthetnek veszélyt, hanem az uniós mezőgazdaságra is”
– jelezték, majd úgy folytatták: amennyiben ezt a tisztességtelen versenyt továbbra is fenntartja az Európai Bizottság, az az európai – köztük a magyar – gazdák tömeges csődjét okozza.
Támogatjuk a nyugat-európai gazdálkodók követeléseit, akiket Brüsszelen túl a saját kormányaik intézkedései is sújtanak”
– közölték.
Jakab István országgyűlési képviselő, a Magosz elnöke a Mandinernek a témával kapcsolatban elmondta, Magyarországon olyan adórendszer van, amely egyedi módon védi a családi gazdaságokat és az őstermelőket. Úgy fogalmazott: a hazai gazdákat és az őket képviselő szövetségeket is aggasztja a hatástanulmányok nélkül elfogadott Green deal és a Farm to Fork program.
Itt az iskolapéldája annak, hogy Frans Timmermans őrült ötletei hogyan teszik tönkre az uniós gazdák életét”
– fogalmazott, majd úgy folytatta, az Európa számos helyén tapasztalt demonstrációk az ultrazöld megoldások és a túlzott adminisztráció miatt zajlanak.
Azt követeljük meg a harmadik országból beszállított élelmiszerek esetében, amilyen feltételeknek nekünk meg kell felelni a termelésünk során”
– szögezte le Jakab István.
A MAGOSZ és a NAK közleménye azt is hangsúlyozza, hogy a magyar kormány - ellentétben számos nyugat-európai vezetéssel - védi a magyar gazdák érdekeit és számos intézkedéssel segíti őket.
"A magyar kormány számunkra nemzeti hatáskörben, tüntetés nélkül is biztosítja azokat a feltételeket, amelyekért a nyugati országok termelői az utcára vonultak. Többek között:
- hangsúlyozzák a magyar gazdák, akik kiállnak a magyar kormány mellett, amely Brüsszellel szemben is védi az érdekeiket. Az európai gazdák egységes fellépése érdekében folyamatosan egyeztetnek a magyar érdekképviseletek a V4-es és más európai érdekképviseletekkel is.
Orbán Viktor: Brüsszelben nem veszik komolya az utca emberének hangját
A belga fővárosban az uniós csúcson tartózkodó Orbán Viktor találkozott a belvárosban lévő gazdákkal, akikkel hosszan elbeszélgetett. Mint kiderült, arról váltottak szót, hogy az európai vezetőknek sokkal jobban oda kellene figyelniük az emberek szavára. A miniszterelnök belga újságíróknak kijelentette: új vezetőkre, új elitre van szükség Európában, mert jelenleg – legyen szó migrációról vagy az ukrajnai háborúról – az utca emberének hangját nem veszik komolyan, és ez egy demokratikus deficit. A kormányfő kiemelte: az Európai Unióban nem tartják megfelelően tiszteletben azt, hogy a mezőgazdaság az európai gazdaság fontos eleme. Számos országban a gazdák számára kedvezőtlen szabályozásokat vezettek be, amik megnehezítették a helyzetüket.