Nem ez volt az első haláleset a felkapott helyszínen.
Az észak-norvégiai Plurdalen-völgy festői tavaknak, lappföldi domboknak, és a méltán népszerű Plura-barlangnak is otthon ad. A felkapott turista paradicsom azonban ne tévesszen meg senkit, ugyanis halálos veszélyt rejt a hely. A barlang ugyanis már 5 ember életét követelte az 1980-as felfedezése óta, a legutóbbi tragikus incidens pedig mindössze egy héttel ezelőtt történt. Ez nem egy hétköznapi barlang, ahova a kisiskolásokat osztálykirándulásra hordják, hanem egy vizes barlangrendszer, amelybe csak tapasztalt búvárok juthatnak el.
A három kilométer hosszú alagút, 135 méter mélyen egy tóban található, és világszerte felkelti a profi búvárok kíváncsiságát, akik sorra érkeznek, hogy meghódíthassák a mélységet. Ez történt egy ötfős csoporttal is, aminek tagjai 2014. február 6-án beléptek a barlangba vezető jéghideg, de kristálytiszta vízébe. Az egyik búvár Patrik Gronqvist most megtörte a csendet 10 évvel a tragédia után, és elmondta, hogy milyen borzalmakon mentek keresztül a víz alatt.
A víz a merülés napján mindössze 2 fokos volt. A legtöbb búvár nincs hozzászokva az ilyen hideg vízhez. A Plura ráadásul erősen mélyül, és sokkal kisebbé válik. Zsúfolttá, és kanyargóssá válik akár egy labirintus a víz alatt. Amikor másodszor szűkül össze a folyosó akkor az igazán veszélyes. A társam a baleset előtt nem merült túl sokat ez lehetett a baj
- árulta el Patric, akinek a barátja eltévedt a szűk átjáróban és valószínűleg szén-dioxid-mérgezésben halt meg, ami cselekvőképtelenné teszi a búvárt, aki így nem tud tájékozódni, vagy segítséget kérni.
A búvármaszk és a oxigénpalack használata olyan mintha papírzacskóban lélegeznénk. Ha az oxigéntartály és a maszk, segítségével valaki túl gyorsan kezd el lélegezni, vagy bármilyen módon pánikba esik, a rendszer nem feltétlen tudja kiszűrni a szervezet által termelt összes szén-dioxidot
- fejtette ki társa halálának okát a búvár.
Amikor elértük a mélyebb szakaszt, akkor azt hiszem, hogy pontosan ez történt. A szén-dioxid szintje túl magas lett, és más problémák is adódtak. Ott ragadt a barátom, és halálra lehelte magát. 20 percet voltunk az alagútba, próbáltam segíteni neki, de nem ment. A barátom a szemem láttára halt meg
- zárta sorait a gyászoló búvár, aki szerint az emberek nagy része nincsen vele tisztában, hogy mennyire életveszélyes is az ő "extrém sportjuk" - számolt be róla a Metro magazin.
Ha kíváncsiak vagytok rá, hogy hogyan néz ki a barlangrendszer, és mitől igazán veszélyes, akkor azt az alább videóban tudjátok megtekinteni: