A Lyridák meteorraj nem az egyetlen a közelgő égi látványosságok közül. A cikkünkből megtudhatod, hogy mikor és miért lesz érdemes még az eget kémlelned.
A Bors korábban többször beszámolt arról, hogy az április az egyik leglátványosabb hónap, már ami az égi jelenségeket illeti. Április 22-én estétől április 23-án hajnalig mindenképp érdemes lesz a szabadba menned, hiszen többek között egy csodálatos meteorrajt is megfigyelhetsz az égbolton.
A Hebe kisbolygó, mely az ötödik legfényesebb az aszteroidaövben keringő objektumok közül a hétfői éjszakán 9,9 magnitúdós fényességgel lesz megfigyelhető. Ha egy hagyományos kézi távcsővel az Arctustól délre pillantasz majd, akkor az egyetlen zavaró tényező a telihold lesz, mely miatt nehezebben veheted majd észre.
Ennél egyszerűbb dolgod lesz a Szűz alfája, a Spica és a Hold párosával, mely este 21 órakor lesz a leglátványosabb. Az este folyamán a Hold fokozatosan közelít majd a Spicához, április 23-án hajnalban, 4 óra 43 perckor mindössze 42 ívpercre lesz a csillagtól, 5 fokos horizont feletti magasságban! Mindemellett az amúgy sem eseménymentes éjszakára várható a Lyridák meteorraj maximuma is, az előrejelzések szerint 18 rajmeteorral óránként. A raj radiánsa, azaz az a pont az égbolton, ahonnan egy meteorraj tagjainak érkezése látható egész éjszaka a látóhatár felett lesz. A telihold sajnos most nagyon nem lesz az előnyére ezeknek az egyébként gyönyörű mozzanatoknak. Amiatt ugyanis, hogy viszonylag világos lesz, kevésbé lesznek láthatók a meteorok.
Ha valamivel éjfél után a Vegátó északnyugati irányba nézel talán elcsíphetsz néhány fényesebb hullócsillagot, esetleg tűzgömböt is az 1861-ben megfigyelt C/1861 G1 Thatcher nevű üstököstörmelékéből származó meteorrajból.