botrány

Képmutatásból jeles: Emmanuel Macron az orosz szankciók ellen lobbizik

Létrehozva: 2024.05.31.

Kettős játék űz Oroszországgal a francia elnök.

Miközben a nyilvánosság előtt egyre harciasabb kiáll Ukrajna mellett, és már NATO-csapatok bevetését sem tartja kizártnak a háborúban, addig a háttérben folyamatosan az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók ellen lobbizik Emmenuel Macron. Bennfentes forrásokra hivatkozva a Reuters hírügynökség arról számolt be, hogy a francia elnöknek az orosz titánra fáj a foga, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a nemesfém ne essen korlátozóintézkedések alá a nyugati országokban.

Képmutatásból jeles: Emmanuel Macron az orosz szankciók ellen lobbizik

A Reuters beszámolója szerint Macron az elmúlt időszakban megállás nélkül lobbizott Justin Trudeau kanadai miniszterelnöknél, hogy adjon mentességet a repülőgépeket gyártó Airbus vállalatnak az orosz titánra kivetett szankciók alól. A Kanadában több gyárat is üzemeltető cég számára ugyanis létfontosságú, hogy továbbra is hozzáférjen az olcsó és megbízható minőségű orosz fémhez, amit főként repülőgép-hajtóművek és futóművek gyártásához használnak.

Az ügyben érintett diplomaták azt mondták a Reuters hírügynökségnek, hogy Macron márciustól kezdődően hónapokig át lobbizott a kanadai kollégájánál a szankciós mentesség érdekében. Egy, „a francia elnökhöz közel álló forrás” úgy fogalmazott, hogy „a francia diplomácia lényegében mindent megtett" annak érdekében, hogy meggyőzze Trudeau-t. 

"A francia külügy minden szinten rengeteg üzenetet adott át Kanadának"

- fogalmazott a Reuters egyik forrása a szankciós lobbi kapcsán. A hírügynökség egy másik forrása szerint a kanadaiak hosszú ideig ellenálltak a francia kéréseknek, május végén azonban beadták a derekukat és mentességet adtak az Airbusnak. A kanadai hatóságok azt nem közölték hogy a felmentés mekkora időtartamra szól, de a Reuters forrásai szerint a cég három évet kapott.

Az eset kapcsán fontos elmondani, hogy 2022 decemberében az Airbus bejelentette: felhagy az orosz titán vásárlásával. Ugyanebben az időben pedig a cég nagy riválisa, az amerikai Boeing azt is állította, hogy leállítja a stratégiai fém beszerzését Oroszországból. Ezeket az ígéreteket azonban egyik vállalat sem tartotta be. 

"A probléma az, hogy egy új titángyárat évekbe telik megépíteni, és egy-két évbe is beletelhet a tanúsítvány megszerzése"

 – fogalmazott Kevin Michaelst, az AeroDynamic Advisory nevű tanácsadó vállalat ügyvezető igazgatója a Reutersnek.

Emmanuel Macron által űzött kettős játék nem csak az orosz titán beszerzésében érhető tetten. A Poltico hírportál nemrég arról számolt be, hogy Franciaország minden más európai országnál nagyobb mértékben növelte idén az Oroszországból származó földgáz importját. A brüsszeli hírportál beszámolója szerint Párizs csak az év első három hónapjában 600 millió eurónál (235 milliárd forint) is többet fizetett Moszkvának földgázért, amivel jelentősen hozzájárult az orosz háborús gazdaság működtetéséhez. 

„Nem lehet az, hogy Franciaország egyrészt azt mondja, hogy keményen kell bánnunk Oroszországgal, másrészt nagy pénzzel fizeti le őket” 

– fogalmazott egy neve elhallgatását kérő uniós diplomata a Politico hírportálnak.

Az Energia és Tiszta Levegő Kutató Központ (CREA) nevű agytröszt adatai szerint az idei év első három hónapjában a Franciaországba irányuló orosz cseppfolyósított földgázszállítások a tavalyi évhez képest nagyobb mértékben nőttek, mint az EU bármely más országába. 

Párizs egyre növekvő gázkereskedelme Oroszországgal éppen akkor történik, amikor Macron egyre keményebb és harciasabb vonalat képvisel Kijev mellett. A múlt hónapban a francia elnök nem zárta ki, hogy csapatokat küldjön Ukrajnába, és felszólította a szövetségeseket, hogy ne legyenek „gyávák” Kijev védelmében, ami éles fordulatot azon korábbi felhívásához képest, hogy ne „alázzák meg” Vlagyimir Putyin orosz elnököt.

 


 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek