Szenzáció

Ikreket kutatnak a magyar ikerdokik – külföldön is híresek

H. Á.

Létrehozva: 2024.06.03.

Dr. Tárnoki Ádám és Dr. Tárnoki Dávid a radiológia, az ikerkutatás és a mesterséges intelligencia módszereit ötvözi kutatásaiban. Elhivatottságuknak hála nemcsak hazai, de nemzetközi szinten is sikeresek.

Ha van ikertestvéred, akkor azért, ha nincs, akkor pedig azért, mert te is biztosan eljátszottál már a gondolattal, milyen lenne, ha lenne, mindenkit érdekel, miben azonosak az ikrek. A magyar ikerdokik ugyanakkor nem csupán ikrek, hanem olyan kutatóorvosok, akik az egy- és kétpetéjű ikrek közti összefüggések segítségével feltérképezik, mekkora a genetikai és környezeti tényezők szerepe egyes betegségek, mint például a demencia hátterében. Dr. Tárnoki Ádám és Dr. Tárnoki Dávid beszélt a Borsnak legfrissebb kutatásaikról, melyeket az Országos Onkológiai Intézetben, valamint a Semmelweis Egyetemen végeznek.

Dr. Tárnoki Dávid (b) és Dr. Tárnoki Ádám (j) nemzetközi szinten elismert kutatóorvosok  Fotó: Rozman Péter / Bors 

A most 40 éves Tárnoki fivérekre még orvostanhallgató korukban, egy amerikai konferencián figyeltek fel, nemzetközi szinten jól sikerült prezentációjuknak köszönhetően. Ezután kezdtek el komolyabban foglalkozni az ikerkutatással és számos eredményt értek el a pár hónap alatt felállt csapattal. Nem sokkal később már külön sátrat kaptak egy neves amerikai ikertalálkozón, ahol ikerkutatást végeztek.

Ez lett a kutatási témánk, közben pedig a szakmai pályánkon a radiológia iránt érdeklődtünk és végül most ezt a kettőt ötvözzük

– mondta el a Borsnak Dr. Tárnoki Dávid.

Több radiológiai vonatkozású kutatást is végzünk, egy részét ikrekkel, ikerkutatás segítségével

– tette hozzá Dr. Tárnoki Ádám.

A kutatásuk egyik fő adatbázisát az általuk létrehozott, 2007-ben újjáalakult Magyar Ikerregiszter adja, melyhez már több ezer egy- és kétpetéjű ikerpár csatlakozott.

A Magyar Ikerregiszterből bevontuk az emlőrákkal érintett ikerpárokat, akiket itt vizsgálunk, az Országos Onkológiai Intézetben

– ismertette Ádám.

Főként azokat az ikerpárokat vonjuk be, akiknek az egyik tagja emlőrákban szenved vagy szenvedett és arra vagyunk kíváncsiak, hogy a testvéréhez képest milyen különbségeket találunk

– tette hozzá Dávid.

Dr. Tárnoki Ádám (b) és Dr. Tárnoki Dávid (j) a páciensekről készült leleteket mutatja   Fotó: Rozman Péter / Bors 

Az egyszerre több hazai és külföldi intézményben is komoly kutatómunkát folytató orvosok azt vizsgálják, hogy az egypetéjű ikrek között talált különbségek alapján milyen tényezők járulhatnak hozzá a tumor vagy a demencia kialakulásához.

– Olyan ikerpárokat keresünk a jelenleg folyó kutatásainkba – csakis egypetéjű ikreket –, akik egy bizonyos krónikus betegségben vagy tulajdonságban különböznek, annak ellenére, hogy az egypetéjű ikrek genetikai állománya közel 100 százalékban megegyezik - árulta el Dr. Tárnoki Ádám.

Megkérdeztük az ikerdokikat, mennyire tapasztalták önmagukon azt, amit sokfelé hallani: hogy az egypetéjű ikrek akkor is megéreznek dolgokat egymással kapcsolatban, ha nincsenek egymás közelében.

Egyszer-egyszer előfordult, hogy hasonló gondolataink voltak, ugyanarra gondoltunk, ugyanazt szerettük volna mondani, ugyanazt csináltuk

– válaszolta Ádám, aki Dáviddal együtt úgy gondolja, hogy bár nagyon hasonlítanak, vannak köztük különbségek. Például míg Dávid gyakorlatiasabb, addig Ádám az elméleti dolgokban jobb. Mindezt nehéz objektíven kutatni, hiszen házastársak esetében is kimutattak már hasonlóan szoros érzelmi kapcsolatot. De az tény, hogy az egypetéjű ikrek általában nagyon közel állnak lelkileg egymáshoz, ahogyan ők is.

A betegségek megelőzéséért kutatnak

Az ikerdokik a genetikai tulajdonságokon felül a környezeti hatások és az életmódbeli különbségek miatt kialakult eltéréseket kutatják azért, hogy a betegségek kezelhetőek, sőt, megelőzhetőek legyenek. Ehhez azonban még rengeteg munkára és sok időre lesz szükségük, mivel a Magyarországon található közel 80 ezer ikerpárból eddig csak közel 6 ezer regisztrált be a Magyar Ikerregiszterbe.

A kutatóorvos ikerpár korábban többek között olyan vizsgálatokat is végez, melyek arról szólnak, hogy a környezeti hatások mennyire befolyásolják az egyének génállományát, mely egy bizonyos betegség kialakulásához hozzájárulhat.

2024.05.27
Ikerdokik
akik kutatják az ikreket
 Országos Onkologiai intézet
A magyar ikerdokik nemcsak szakmai, hanem közérthető nyelven is publikálják felfedezéseiket  Fotó: Rozman Péter / Bors

A nemzetközi élmezőnybe sorolják őket

A magyar ikerdokik vezetőségi tagjai a Nemzetközi Ikerkutató Szövetségnek, az International Society of Twin Studies-nak, mely az ikerkutatók nemzetközi társasága.

– Az a megtiszteltetés ért minket, hogy mi lehetünk a társaság elnökei. Eddig én lehettem, utánam most pedig Dávid – árulta el Ádám. – Ráadásul még sosem volt ilyen, ugyanis nemhogy Magyarországról, de Kelet-Közép Európából sem volt még eddig még vezetőségi tag senki.

A híres testvérpár együttesen a radiológia, az ikerkutatás és a daganatok radiológiai megjelenésének mesterséges intelligencia alapú vizsgálata segítségével igyekszik olyat alkotni, melyet előttük korábban nem volt példa. Kutatásaikat pedig nemcsak orvosi szaknyelven, hanem közérthetően is publikálják, hogy a téma iránt érdeklődők és a világban élő ikerpárok többet tudhassanak meg magukról.

– Az álmunk az, hogy egy még nagyobb infrastruktúrát hozunk létre, amivel világszínvonalú kutatásokat végezhetünk – beszéltek a Borsnak terveikről a Tárnoki fivérek.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek