Június 23-án szabad szemmel is felfedezheted az esti égbolton a Nemzetközi Űrállomást, amely naponta 16-szor kerüli meg a Földet. Ha korán kelsz, nem fogsz lemaradni róla.
A Nemzetközi Űrállomás (angolul: International Space Station, rövidítve: ISS, orosz rövidítése: MKSZ) egy alacsony Föld körüli pályán keringő űrállomás. Az egyik legdrágább és legnagyobb űreszköz az űrkutatás történelmében. Az ISS első modulját, a Zarját 1998. november 20-án indították Bajkonurból. 1998. december 4-én az Endeavour űrrepülőgép sikeresen Föld körüli pályára vitte a Unity nevű amerikai kikötőmodult is.
Az űrállomás naponta tizenhatszor kerüli meg a Földet, vagyis az állomáson naponta 16-szor van napkelte és napnyugta, ami pazar és egyedülálló élmény lehet a legénység számára.
Az űrállomás egymáshoz kapcsolt hermetikusan elválasztható, lakható modulokból és a hozzájuk kapcsolt rácsszerkezetből áll. Az ISS energiaforrása a Nap, vagyis napelemekből nyernek elektromos energiát. A Nemzetközi Űrállomáson több mint 20 éve folyamatosan élnek és dolgoznak emberek. Legkevesebb kéttagú személyzete van 2000. november 2-a óta. Az eddigi rekord még 2009-re nyúlik vissza, amikor összesen 13-an voltak az űrben. Vajon mit isznak az asztronauták ott fent? Talán kevesen gondolnák, hogy a tiszta vizet zárt tartályokban szállítják az űrállomásra. Az emberi fogyasztásra szánt vízbe a földi ivóvizeknek megfelelő összetételben ásványi anyagokat adagolnak. Két WC található az űrállomáson, az egyik az orosz Zvezda modulban, a másik az amerikai Tranquility modulban. A keletkező szilárd és folyékony hulladékot külön zárt tartályokba gyűjtik. Az űrállomáson keletkezett mindenfajta hulladékot a teherűrhajók és az űrrepülők szállítják el. Egy űrhajós egynapi oxigénszükséglete kb. 1 kg víz elbontásával biztosítható.
Ha te is szeretnéd megcsodálni ezt az ember alkotta hatalmas szerkezetet – ráadásul ebben a hónapban először –, akkor vasárnap, június 23-án érdemes egy fényszennyezéstől mentes helyre menned a szabadba, ugyanis az űrállomás nagyjából hajnali 3 óra 49-től 3 óra 53-ig, vagyis mindössze 4 percig látszik majd a dél-keleti égbolton, utána eltűnik a szeműnk elől. Az űrállomás körülbelül 400-420 km magasságban, alacsony Föld körüli pályán kering. Mindenkinek nagy élmény lehet, így kár lenne kihagyni a lehetőséget.
Tömeg: 420 tonna
Térfogata: 925 köbméter
Teljes hossza: 108,4 méter