Több mint egymillió horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal a késő őszi balatoni pontyhorgászattal foglalkozunk.
Megérkezett a nagy lehűlés, ezzel pedig kezdetét vette a nagypontyos horgászat, ugyanis ilyenkor kezdenek a téli vermelés előtt intenzíven táplálkozni a kapitális példányok, így jó eséllyel kapásra lehet bírni őket. Nincs ez másképp a Balatonon sem, ahol már lecsengett a turistaszezon, így nyugodtabban lehet pecázni is. De a magyar tenger melyik részére érdemes ilyenkor menni, illetve mivel lehetünk a legeredményesebbek?
– Azokat a helyeket érdemes ilyenkor felkeresni, melyek azonosak a pontyok vermelőterületével. Ilyen például a déli parton Fonyód és Balatonmáriafürdő, az északin pedig Badacsony térsége – fogalmazott a Borsnak Varga Péter, a Bait Bait tulajdonosa, akinek csapata idén megnyerte a Balaton egyik legnagyobb horgászversenyét, az NBBH-t. – Nagyon fontos, hogy ilyenkor lelassul a pontyok anyagcseréje, ezért nem érdemes sokat etetnünk. Attraktív csalit kínáljunk fel, és elég mellé pár szemet etetnünk. A másik fontos, hogy finomítsunk a szerelékünkön. Négyes vagy hatos horog, lágyabb előke, kisebb, könnyített, 20 vagy 24 milliméteres bojli, melyet parafával könnyítsünk ki.
A versenyhorgász kiemelte: a változékony időjárás ilyenkor már annyira nem befolyásolja a halak mozgását, ugyanakkor egy fontos tényezőre felhívta a pecások figyelmét.
– A hullámzásra érdemes figyelni. Az ugyanis kijjebb tudja sodorni a halakat. Nézzük meg az uralkodó széljárást, ha a partunk felé fúj a szél, akkor közelebb próbálkozzunk, ha a túlpart felé, akkor viszont távolabb érdemes dobni vagy húzni a szerelékünket – tette hozzá Varga Péter, aki kiemelte: a mínuszoktól nem kell tartanunk. – Több kollégám is szokta feszegetni a határait. Többször előfordult már, hogy reggelre megfagyott a zsinór, de még a kemény hidegben is sikerült szép pontyokat fogniuk.
A Balatonon legtöbbször a több száz méteres távolságból érkeznek az igazán nagy pontyok, így adódik a kérdés, hogy a hideg időben a dobós vagy a húzós módszer az eredményesebb.
– Fonyód térségében dobós módszerrel is kapitális példányokat tudunk fogni, ugyanis a kövezések mentén tanyáznak a pontyok. Ott mindenképp érdemes rápróbálni, de általánosságban a húzáshatár környéke, a 450 méteres távolság működik a legjobban – mondta a versenyhorgász, aki felhívta arra is a horgászok figyelmét, hogy ilyenkor már nincs a Balatonon viharjelzés, ezért fokozott óvatossággal menjenek csónakkal a vízre. – Szigorú szabályok vannak a behúzós horgászokra, ezeket nagyon fontos betartani. Ha nem érezzük biztonságban magunkat a vízen, akkor inkább forduljunk vissza, valamint minden esetben viseljünk mentőmellényt.