Nem túl rózsás a helyzet. A Google alkalmazásboltja még mindig tele van veszélyes programokkal.
Kétségtelen, hogy több figyelmet kellene fordítanunk okoseszközeink védelmére, ugyanis a világháló tele van veszélyes programokkal. Míg a szakértők többsége arra figyelmeztet, hogy csakis hivatalos forrásból, azaz a Google vagy az Apple alkalmazásboltjából töltsünk le okostelefonunkra vagy épp tabletünkre appokat, sajnos még akkor sem vagyunk biztonságban, ha ezeket a felületeket használjuk. És most nem csak a vírusokról beszélünk! Számos program ugyanis szó szerint kémkedik utánunk: vagy ténylegesen ártó szándékkal, vagy pedig azért, hogy készítőit üzleti előnyhöz juttassa, netán minket célozzanak be minél személyre szabottabb hirdetésekkel.
Igencsak aggasztó statisztika jelent meg a kémprogramokról. A Forbes arról ír friss cikkében, hogy a CyberNews a Google Play Store, azaz az Android-telefonok hivatalos boltjának ötven legnépszerűbb alkalmazását tesztelte biztonságtechnikai szempontból. Kiderült: sokkal több kér a telefon olyan eszközeihez hozzáférést, amihez egyáltalán nem kellene. Még mielőtt a konkrétumokba belemennénk, fontos kettéválasztani, ugyanis vannak kifejezetten ártó szándékkal készített programok, vírusok, amik segítségével a hackerek a bankszámlaadatainkat és jelszavainkat akarják megszerezni, és vannak olyan programok, amik "csak" célzott hirdetések vagy egyszerűen hanyag programozás miatt gyűjtenek rólunk a kelleténél több információt. Annyi bizonyos: a szakértők szerint egy program csak akkor kell, hogy hozzáférhessen a telefonunk kamerájához, mikrofonjához, a kontaktlistánkhoz, az üzeneteinkhez, illetve a precíz helyadatainkhoz, ha az tényleg elengedhetetlen a működéséhez, ez azonban csak a legritkább esetben van tényleg így.
És akkor lássuk a nem túl jól festő számokat! A megvizsgált ötven (hangsúlyozzuk: rendkívül népszerű, milliószám letöltött!) appból 33 úgy fért hozzá a kamerához vagy készített felvételeket a telefon mikrofonjával, hogy arra a működéséhez alapvetően nem lenne szüksége, és több mint felük (26 alkalmazás) kért precíz helyadatokat, ami azt jelenti, hogy nem hozzávetőleges, hanem pár méteres pontosságú helymeghatározást. Ugyanennyi kért hozzáférést a telefon kontaktlistáihoz. Ide kattintva meg lehet nézni, pontosan mely alkalmazásokat vizsgálták, és ezek mikhez kértek hozzáférést.