A 20 éves fennállását ünneplő EUFOR Althea művelet idén magyar parancsnokság alatt őrizte a térség és Európa békéjét.
A három és fél éven át tartó, véres boszniai háborút lezáró, 1995-ös daytoni békeszerződést követően előbb az IFOR, majd az SFOR erők feladata volt, hogy felügyelje a dokumentumban foglaltak betartását az újonnan létrejött Bosznia-Hercegovinában. Ezt a missziós feladatot vette át 2004. december 2-án az Európai Tanács felügyelete alatt működő European Union Force, azaz az EUFOR Althea művelet.
Szimbolikus és történelmi helyszínen, az Osztrák–Magyar Monarchia által 1881-ben épített tiszti kaszinó épületében, az Army Hallban rendezték az EUFOR Althea művelet 20 éves fennállásának gálaestjét Bosznia-Hercegovina fővárosában, Szarajevóban. A 24 ország katonáit tömörítő, immár 20 éves műveletet idén először magyar parancsnok, Sticz László vezérőrnagy irányítja.
A jubileumi gálavacsorára Szarajevóba látogatott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, aki a gálaestet megelőzően kétoldalú megbeszélésen vett részt bosnyák kollégájával, Zukan Helezzel.
A magyar emberek biztonsága nem a határainkon kezdődik. Az ukrajnai háború hatásait ebben a régióban is fokozottan lehet érezni, ezt pedig keresztezi a déli irányból érkező illegális migrációs hullámok egyik legfrekventáltabb útvonala, amely átszeli a térséget
– tájékoztatta a sajtót a magyar tárcavezető a megbeszélést követően.
Hozzátette: Magyarország is érdekelt a régió politikai és gazdasági stabilitásában, ami egész Európa biztonsága szempontjából kulcsfontosságú. Ezért is támogatja a magyar kormány már a kezdetektől fogva Bosznia-Hercegovina európai uniós csatlakozási törekvéseit és lett a magyar uniós elnökség egyik vállalt feladata az ország uniós integrációjának felgyorsítása.
A Nyugat-Balkán is hozzájárul Európa védelméhez, ezért fokozottan nagy figyelem hárul a térség nemzetközi misszióira, így természetesen az EU legnagyobb műveletére, az EUFOR Altheára is
– mondta a honvédelmi miniszter, aki felidézte, hogy hazánk már 29 éve jelen van a térség NATO és Európai Uniós katonai műveleteiben.
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az EUFOR Althea a Magyar Honvédség egyik kiemelt szerepvállalása. Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint a művelet magyar parancsnoki időszaka is bizonyította a honvédelem felkészültségét.
Az EUFOR Althea-művelet 2004-ben indult, amikor az azt megelőző NATO-szerepvállalás helyébe lépett. Feladata az 1995-ös daytoni békemegállapodásban foglaltak betartatása, a biztonságos környezet fenntartása, együttműködve a helyi hatóságokkal, továbbá Bosznia-Hercegovina állami haderejével történő közös kiképzések és gyakorlatok.
Magyarország már a kezdetek óta aktív résztvevője a műveletnek, amelyhez hazánk az EUFOR Nemzetközi Zászlóalj parancsnokságának idejére egy hazai készenlétű tartalék századot is biztosít a helikopteres képesség mellett. Ez utóbbi egyébként a közelmúltban éles helyzetekben is hasznosnak bizonyult, amikor a magyar katonák és helikopterek eltévedt turistákat mentettek, vagy éppen az októberi árvíz idején, amikor katasztrófaelhárítási és mentési, illetve mentesítési munkálatokat támogattak Bosznia-Hercegovina területén a magyar haderőfejlesztés során beszerzett helikopterekkel.
Új magyar hozzájárulás továbbá a tűzszerészképességen belül a kutyás tűzszerész képesség.
A szarajevói Butmir bázison a magyar honvédelmi miniszter, valamint Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke személyesen is meggyőződhetett arról, hogy a magyar parancsnokság alatt működő többnemzeti zászlóalj minden eshetőségre felkészült a térség és ezáltal a kontinens védelme érdekében. A magyarok mellett osztrák, török, román, görög és olasz katonák részvételével megrendezett, látványos bemutató keretében túszmentést, helikopteres evakuálást, tömegoszlatást, valamint egy öngyilkos merénylő ártalmatlanítását és egy bomba hatástalanítását is szimulálták a nemzetközi békefenntartó kontingens tagjai. Bemutatták azt is, hogy miként járnak el, ha egy bajtársuk megsérül.
Ilyen extrém helyzetekkel eddig szerencsére nem volt dolguk élesben a katonáknak és remélhetőleg nem is lesz. Ugyanakkor minden eshetőségre készen kell állniuk.
Nagyjából úgy tűnik, hogy kint az utcán béke és biztonság van. A remény azonban nem a katonák mestersége, nekünk mindig készen kell állnunk a legrosszabbra. Most a többnemzeti kötelék bebizonyította, hogy a hadseregek az eltérő technikai eszközök és az eltérő anyanyelv ellenére is képesek együttműködni
– nyugtázta elégedetten a látottakat Böröndi Gábor, a Honvéd Vezérkar főnöke.
Magyarország a parancsnoki időszakot követően is vezető szerepet fog vállalni az EUFOR Althea műveletben, amelynek 2025 májusától a törzsfőnöki beosztását fogja ellátni.