Tudtad, hogy néhány egyszerű trükkel akár 5 fokkal is melegebb lehet az otthonodban – és közben még a fűtésszámládon is spórolhatsz? Összegyűjtöttük neked 5 tuti tippet!
Ha nem tudod eléggé befűteni a lakásod, akkor van egy jó hírünk: néhány egyszerű trükkel melegebbé varázsolhatod az otthonodat! Ráadásul ezekkel az apró tippekkel nemcsak a komfortérzeted nőhet, de a fűtésszámlád is csökkenhet. Nézzük, mit tehetsz azért, hogy kellemes legyen a hőmérséklet a lakásodban – anélkül, hogy vagyonokat költenél!
Egy népszerű TikTok-influenszer, Emily nemrég egy trükkös ötlettel rukkolt elő. Videójában elmondta, hogy ha használod a sütőt, ne hagyd kárba veszni a hőt: a sütés végeztével nyisd ki az ajtót és hagyd, hogy a meleg levegő szétáradjon a lakásban.
Ha gyorsabban szeretnél meleget a lakásodban, melegítsd fel a sütőt 200 fokra, majd hagyd nyitva az ajtaját. Ezzel az egyszerű módszerrel sokkal gyorsabban felmelegszik a levegő, mintha csak a radiátorokra hagyatkoznál
– mondta Emily. Bár ez a módszer sincs ingyen, ha úgy is használod a sütőt és utána még fűtesz is vele, a hő „újrahasznosításával” csökkentheted a fűtési költségeket.
A napközbeni napfény természetes hőt ad, míg éjszaka a redőnyök segítenek bent tartani a meleget. Így éjszakára a helyiségek hőmérséklete akár 18-19 °C-ot is tart, s ezzel kb. 10%-os energia-megtakarítás és elérhető.
Inkább naponta többször 3-5 percet, mint egyszerre 20-25 percet érdemes szellőztetni. Ez a módszer hatékonyabb, mert segít megtartani a hőmérsékletet a lakásban és megakadályozza, hogy a fűtésrendszer feleslegesen dolgozzon a hő visszaállításán. Ugyanakkor hideg időben a szoba levegője gyorsan cserélődik ablaknyitáskor.
Válassz olyan hőmérsékletet, amely a helyiség használati módjának megfelelő. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a nappaliban az ideális hőmérséklet 20–22 °C. A hálószobákban az alváshoz ideális hőmérséklet 18–19 °C, míg a fürdőszobában 22–24 °C közötti hőmérséklet javasolt. Ez persze függ a lakók életkorától, egészségi állapotától is, az idősebb, beteg ember igényelhet ennél melegebb helyiségeket is.
Gyakran előfordul, elsősorban a régi típusú fűtőtestek esetében, hogy esztétikai okokból, eltakarják, lefedik őket. De a radiátor elé helyezett bútorok vagy függönyök gátolják a hő terjedését, így csak pazarolod velük az energiát.
A téli hónapokban a háztartások kiadásainak jelentős része a fűtésszámlából adódik – akár a rezsi egyharmada vagy fele is erre mehet el. Azonban ezzel a néhány praktikus módszerrel jelentősen csökkentheted a költségeidet, miközben melegebb lesz a lakásod. Ezek a módszerek nemcsak pénzt spórolnak, hanem jelentősen növelhetik a komfortérzetedet is a hideg hónapokban. Próbáld ki és élvezd a kellemes meleget anélkül, hogy aggódnod kellene a rezsiszámla miatt!