Új Zsolnay remekművek és szecessziós csodák a felújított ResoArt Villában.
Ha az ember a Népművészeti Múzeum felől besétál a Városligeti fasorba, baloldalt, a 47. szám alatt ráköszön egy különleges szecessziós villa. Kőrössy Albert Kálmán ezt eredetileg 1899-ben tervezte saját családja számára, és most újra régi pompájában ragyog. A díszes oromzatot és gipszstukkókat egy 1904-ben készült és a kutatások során előkerült fénykép alapján állították helyre. Ahogy a gyönyörűen rendben tartott kertbe belép az ember, hirtelen 120 évet ugrik vissza az időben és elképzeli, milyen érzés lehetett itt lakni.
Belépve az ajtón, azonnal szembetűnik Róth Miksa szecessziós gránátalmás, íriszes színes ólomüveg ablaka és Hochmann József indás-virágos kovácsoltvas lépcsőkorlátja. Mindketten sokszor dolgoztak együtt a ház első tulajdonosával. És ez még csak a kezdet! Ebben a csodálatos házban látható az ország legnagyobb, legimpozánsabb, most különleges darabokkal gazdagodott Zsolnay kiállítása.
Mint arról a ResoArt Alapítvány kuratóriumának tagja, dr. Pap Csaba beszámolt, az új szerzemények egyik legkülönlegesebb darabja a szimbolizmus remeke, a „La Luna”, amely a halál és újjászületés, a termékenység és teremtés római holdistennőjének megjelenítése, és egyben a nőiességről vallott szecessziós felfogás ideája. Az Egyesült Államokból hazajuttatott tárgyért a gyűjtő több mint 55 ezer dollárt fizetett ki egy liciten, most pedig az Apáti Abt Sándor terveit bemutató vitrinben csodálhatják meg a látogatók.
A közel félezer Zsolnay-tárgyból álló kiállítás most több mint 60 darabbal bővült, mintegy félmillió euró összértékben - hangzott el. A gyűjtemény az egyedülálló Zsolnay-kerámiák mellett a szecesszió ritka darabjait és a magyar népi motívumokkal díszített alkotásokat is bemutatja.
A különleges Zsolnay-gyűjtemény mellett festmények és iparművészeti bútorremekek is helyet kaptak a villában.
A 2023 őszén nyílt kiállítás eddig több mint négyezer látogatót fogadott, ami nem is olyan kevés, ha azt vesszük, hogy egy tárlatvezetésen 10-15 látogatót fogadnak és csak szervezett módon látogatható a villa. Kínálnak viszont különleges programokat is. Az egyik Bor, mámor, szecesszió címmel bemutatja a ResoArt Villa magyar szecesszióban elfoglalt helyét, a gyűjteményen keresztül betekintést ad a hazai szecessziós képző- és iparművészet történetébe, mindezt egy-egy pohár finom hazai bor kóstolása mellett és a borász által megosztott történetekkel gazdagítva élvezhetik a résztvevők. A másik különleges esemény A siker receptjei címet viseli, ami a Zsolnay- és a Szamos-család „párhuzamos életrajzának” bemutatásával ismerteti meg a résztvevőkkel a két ma is virágzó családi vállalkozás sikereit. A Gyűjtő Háza tárlatvezetésen pedig a tárgyak mögötti történetekkel, művészekkel is megismerkedhetnek az érdeklődők és betekintést kapnak abba is, hogyan lesz valakiből művészeti gyűjtő. Erről most egy gyönyörű album is megjelent.
A Gyűjtő Háza album célja, hogy bemutassa a gyűjtemény történetét, nyomon követhető benne a Zsolnay gyár fejlődése, innovációi, a szinte évről évre változó művészi felfogás és közízlés, de emellett a tárgyak válogatása során megtartottuk benne a hangsúlyokat is, amelyek Szabó András gyűjtői érdeklődését, ízlését tükrözik vissza. Ezáltal egyfajta kézikönyvként szolgál azok számára, akik szeretnék megérteni a művészeti gyűjtés mibenlétét
- mondta el Csalló Krisztina, a ResoArt Alapítvány kuratóriumának alelnöke, a kötet társszerzője.
Aki látni szeretné mindezt a szépséget, esetleg szeretné hazavinni egy impozáns albumban a látottakat, az a Liget Budapest Projekt Liget+ programkínálatában találja meg a programokat, tárlatvezetéseket, a kötet pedig a Millennium Házában is megvásárolható.
A Liget Budapest Projekttel való együttműködés bekapcsolja a ResoArt Villát a Liget összművészeti kínálatába, kölcsönösen előnyös és a látogatók érdekeit szolgálja
- vélekedett a kuratórium alelnöke. Szabó András műgyűjtő és az általa alapított ResoArt Alapítvány 2023 őszén tette közkinccsé, és a Liget Budapest Projekt kulturális kínálatában látogathatóvá magángyűjteményét. Az elmúlt közel másfél évben megtartott tárlatvezetések rendre teltházzal zajlottak, a ResoArt Villa a kialakuló városligeti kulturális negyed meghatározó részévé vált.