Veszély

Változtass jelszót: fogadjunk, hogy itt még soha nem tetted meg!

Létrehozva: 2025.01.06.

Ha nem vigyázol, te magad adod át a pénzedet a bűnözőknek. A hackerek ugyanis lesben állnak.

Számtalan cikk íródott már a netes biztonság kapcsán, és alighanem legalább ugyanennyi fog íródni a jövőben is. Nem csak online éljük az életünket, okostelefonunkon, közösségi felületeinken vagy felhőben tároljuk az emlékeinket, családi fotóinkat, de itt tartjuk a kapcsolatot ismerőseinkkel, a munkánk egy részét is itt végezzük, és bizony a pénzügyeinket is egyre komolyabb százalékban a világhálón keresztül intézzük – kezdve a vásárlástól egészen a számlák befizetéséig. Természetesen a hackerek javarészt erre, a pénzünkre hajtanak, méghozzá újabb és újabb trükkökkel, így amellett, hogy a rendszereinket frissítjük, hogy az újabb és újabb biztonsági réseken ne legyünk kitéve támadásoknak, az is elengedhetetlen, hogy mi magunk is résen legyünk – a csalók ugyanis sok esetben épp az emberi tényezőt tartják a leggyengébb láncszemnek, így azt támadják.

Hacker, csalás, csaló, kiberbűnözés, adathalászat
Te magad tehetsz a legtöbbet a hackerek ellen  Fotó: Pixabay

Mikor változtattál jelszót? Soha? Te vagy a hackerek ideális célpontja

Ugyancsak számtalan cikk született a jelszavak kezeléséről. Alighanem mindenki tudja, már álmából felkeltve is, milyen az "erős jelszó", és azt is, hogy nem szabad ugyanazt használni az összes felületünkhöz – sokan sajnos kényelemből mégis megteszik. Azonban míg a levelezésünk, a közösségi oldalunk, a netbankunk és a készülékeink jelszavai folyamatosan előtérben vannak, egy valamiről sokan megfeledkeznek: az otthoni hálózatért felelős routerről.

A Forbes aggasztó számokat közölt ezzel kapcsolatban: egy felmérés szerint az emberek 86 százaléka soha nem változtatta meg a routere biztonsági beállításait, azaz azt a gyári felhasználónév-jelszó párossal használja azóta is. Miért baj ez? Nos, ez épp olyan adat, amit gyakorlatilag bárki megszerezhet minimális utánajárással. Tulajdonképpen mindez egyenértékű azzal, mintha nyitva hagynánk a virtuális ajtót a lakásunkon. További 89 százalék soha nem frissítette a routerét, azaz az még mindig olyan biztonságot nyújt, mint amikor lekerült a futószalagról – azaz az azóta felfedezett biztonsági rések nem lettek rajta befoltozva. Pedig ahogy az okoskészülékeinken is fontos, hogy mindig a legfrissebb alkalmazás fusson, úgy a routert is frissítenünk kéne – hangsúlyozzák a biztonsági szakemberek.

És miért is baj, ha a hackerek hozzáférnek a routerünkhöz? Természetesen nem arról van szó, hogy ingyen használhatják a mi wifinket... Gyakorlatilag a teljes bejövő és kimenő adatforgalom felett átvehetik az irányítást, azaz például az igazihoz megtévesztésig hasonló, kártékony weboldalakra (mint például egy hamis webbanki vagy online fizetési felület) irányíthatnak minket a tudtunk nélkül, azaz végső soron a pénzünk van veszélyben.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek