Betegség

Itt van minden, amit tudni lehet a HMPV vírusról: íme 10 kérdés és válasz erről a régi-új betegségről!

MZ/X

Létrehozva: 2025.01.23. 09:00

Egymást érik a hírek egy Kínában tomboló, agresszív betegségről, amiről kiderült, Magyarországon is jelen van. Összegyűjtöttünk mindent, amit tudni érdemes a HMPV vírusról és a kezeléséről.

A koronavírus óta minden tömeges megbetegedést okozó vírus, főleg ami Kínában terjed, aggodalommal tölti el az embereket. Legutóbb a HMPV vírusról reppentek fel olyan hírek, miszerint súlyos tüneteket okoz és már nem csak Kínában, hanem itthon is jelen van. Mutatjuk, mit lehet tudni erről a régi-új betegségről!

hMPV vírus köhögés tüdő betegség
Összegyűjtöttük mit érdemes tudni a HMPV vírusról / Fotó: New Africa / Shutterstock (Illusztráció)

Ez egy új vírus vagy korábban is okozott megbetegedést?

A HMPV, vagyis a humán Metapneumovírus egyáltalán nem egy új vírus. Először 2001-ben azonosították holland kutatók, de már akkor is azt gondolták, hogy az 50-es, 60-as évek óta okoz megbetegedéseket az emberek körében.

Milyen tüneteket okoz a HMPV vírus?

Legtöbbször enyhe, megfázásos tüneteket okoz a humán Metapneumovírus (hMPV) - hívják fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának szakemberei. A vírusos megbetegedés tünete emellett lehet még a:

  • tartós köhögés, 
  • a hidegrázással kísért láz, 
  • az orrdugulás, 
  • a torokfájás és rekedtség, 
  • a légszomj, 
  • a fáradtság és gyengeség, 
  • illetve a mellkasi fájdalom vagy nyomásérzés.

Kinél okozhat súlyosabb tüneteket?

A HMPV minden életkorban előfordulhat, de a leggyakoribb a gyermekeknél és idősebbeknél. Amikor valaki első alkalommal kapja el az HMPV-vírust, nagyobb a valószínűsége, hogy súlyosan megbetegszik, ezért vannak nagyobb veszélyben a kisgyermekek, nekik nagyobb az esélyük a súlyos megbetegedésre. Emellett a 65 év feletti felnőttek, a légzési problémákkal küzdők vagy legyengült immunrendszerű emberek szintén súlyosabb tüneteket tapasztalhatnak Rusvai Miklós szerint.

Hogyan terjed?

A kórokozó cseppfertőzéssel (emberről emberre pl. köhögéssel, tüsszentéssel) és közvetlen kontaktussal terjed. A betegség lappangási ideje 5-9 nap, ezután jelentkeznek a légúti fertőzés tünetei, amik általában egy hétig tartanak.

Honnan lehet tudni, influenzások vagy HMPV-sek vagyunk-e?

A hMPV-t PCR vizsgálattal lehet kimutatni, de a tesztre csak nagy rizikójú (pl. asztmás) betegek esetén lehet szükség, főleg, hogy az indokolatlan antibiotikum használatot elkerülhessék az orvosok. Az influenzára is létezik gyorsteszt, amit a patikákban lehet beszerezni.

Hogyan kell kezelni ezt a betegséget?

A HMPV-fertőzés kezelése tüneti: lázcsillapításból, bő folyadékfogyasztásból, pihenésből áll, mivel célzott vírusellenes kezelés nem áll rendelkezésre. Rendkívül fontos a fertőzés megelőzése szempontjából az alapos, fertőtlenítővel történő kézmosás és a maszkhasználat - írja a Semmelweis Egyetem.

Tényleg jelen van Magyarországon is a vírus?

Hazai szinten tavaly év végéig összesen négy betegnél mutatta ki a HMPV-t a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) légúti figyelőszolgálata.

Van esély egy újabb világjárványra?

A HMPV-vel fertőzött betegek száma Kínában és Indiában egyre nő, és bár a betegség hazánkban is jelen van, a szakértők szerint nem fenyeget egészségügyi veszélyhelyzet. A fertőzött személyekkel való szoros érintkezés kerülése és az alapvető higiéniai szabályok betartása viszont elengedhetetlen a vírus terjedésének megakadályozásához.

El lehet kapni az influenzát és a HMPV-t egyszerre?

Müller Cecília a Borsnak úgy nyilatkozott, hogy bár elméletileg nem kizárt, hogy egyidejűleg több fertőzés előforduljon a szervezetünkben, ez a gyakorlatban mégis rendkívül ritka.

Mennyire tartanak a betegségtől az emberek?

A megkérdezettek válaszait ebben a videóban láthatók:

v
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek