Az Országos Mentőszolgálat két példát mesélt el, amiből le lehet szűrni, hogy a baleseteknél az újraélesztés legnagyobb ellensége az emberi közöny. 5 segélyhívás eseténél általában 1 bejelentő még kérésre sem hajlandó újraéleszteni a sérültet.
Az Országos Mentőszolgálat kettő történetet osztott meg közösségi média oldalán, amikben emberi életek forogtak a kockán, de az újraélesztés útjába a közöny állított akadályt. A közelmúltban volt már példa arra, hogy a mentőknek rendőri segítség kellett, hogy egy beteget megmentsenek, mert a főváros egyik forgalmas piacán a bámészkodok átléptek betegen és belerúgtak a mentősök felszerelésébe. A napokban pedig egy pláza étkezőrészénél zavarták meg az emberek a mentők újraélesztését, majd a biztonsági őrök többszörös felszólítása ellenére sem álltak el az útból.
Hangai József, az Országos Mentőszolgálat Dél-alföldi regionális Mentőszervezetének kommunikációs munkatársa a Delmagyar oldalának elmondta, bár ilyen durva közöny még nem tapasztalható, de egyre gyakoribb kifogás a rohanás.
Amikor bejelentenek egy utcai rosszullétet és a diszpécser arra kéri a telefonálót, hogy menjen oda, vizsgálja meg, hogy van-e légzése és szükség esetén kezdje meg az újraélesztést, nagyjából minden ötödik esetben az a válasz érkezik, hogy csak szólni akart és erre neki nincs ideje.
Ezekben az esetekben akár emberi életek is múlhatnak az újraélesztés gyors megkezdésén, de előfordult már olyan, hogy a betelefonáló közölte a mentőkkel, hogy felejtsék el akkor, hogy szólt a bajbajutottról. Sokan úgy gondolják, hogy egy telefonálással jogi kötelezettségüknek eleget tesznek és ezzel nyugtatják lelküket.
A törvény, azonban előírja, hogy a bejelentő személytől elvárható segítségnyújtást el kell végeznie, ami azt jelenti, hogy egy felnőtt embertől legalább egy légzésvizsgálat elvárható.
Hangai József hozzátette, hogyha a betelefonáló nem hajlandó végrehajtani a szükséges elsősegélynyújtást, akkor általában megkérik arra, hogy legalább a környéken keressen valakit, aki megteszi helyette. Az újraélesztésnél minden másodperc számít, ha később kap ellátást a beteg, akkor kevesebb esélye van a sikeres életmentésnek.
Miután a keringés leáll 5 perci még jó esélyek vannak arra, hogy neurológiai károsodások nélkül visszaállítható a szívverés. A mentőknek idő kell míg kiérnek a beteghez, ezért sokszor a civilek segítségére van szükségük.