Zajlik az európai méhnyakrák elleni hét, aminek apropóján összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat ezzel a betegséggel kapcsolatban. Mutatjuk a nőket érintő 4. leggyakoribb daganatos betegség tüneteit és azt, hogyan előzhető meg!
Magyarországon évente 1000-1200 nőnél fedeznek fel méhnyakrákot, és minden évben 400 édesanya, illetve leánygyermek veszti életét egy olyan betegségben, amely megelőzhető lenne. Mutatjuk, mit érdemes tudni erről a betegségről!
A nőket érintő rosszindulatú daganatok között ez a 4. leggyakoribb betegség, mégis sokak számára kevésbé ismert. Éppen erre igyekeznek felhívni a figyelmet az egészségügyi szakemberek az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét keretében, január 20–26. között.
A nőgyógyászati daganatok közé tartozó méhnyakrák a méhnyak hámsejtjeinek rosszindulatú elváltozása nyomán fejlődik ki. Az esetek nagy részében a szexuálisan aktív, középkorú nőket érinti.
A méhnyakrák korai stádiumban – a legtöbb daganathoz hasonlóan – teljesen tünetmentes lehet. Amennyiben az alábbi tüneteket észleli magán valaki, és ezek nem magyarázhatók más állapottal, betegséggel, illetve a panaszok a rutinkezelés hatására sem múlnak, felmerülhet a méhnyakrák gyanúja:
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szerint a méhnyakrák korai stádiumban a legtöbb esetben teljesen tünetmentes, azonban ha különösebb ok nélkül jelentkező, elhúzódó, abnormális vérzést tapasztal, mindenképpen forduljon nőgyógyászhoz! Emellett tünetmentesen is ajánlott legalább évente rutin nőgyógyászati vizsgálaton részt venni.
A méhnyakrák az esetek döntő többségében összefüggésbe hozható a HPV okozta fertőzéssel. Ez nem azt jelenti, hogy amennyiben egy nőgyógyászati vizsgálat során HPV-pozitív leletet kap kézhez valaki, feltétlenül méhnyakrákja is van.
Amennyiben a méhnyakrákot korai stádiumban diagnosztizálták, műtéti úton akár teljes gyógyulás is elérhető. Emellett a sugárkezelés önálló kezelésként és kiegészítő terápiaként is alkalmazható, műtéttel vagy kemoterápiával kombinálva. Illetve ott van még az immunterápia is, mint lehetőség.
A méhnyakrák megelőzésében nagyon fontos szerepe van a HPV elleni védőoltásnak, illetve a méhnyakszűrésnek. Az idejében diagnosztizált rákmegelőző állapot 100%-ban, a korai stádiumban diagnosztizált méhnyakrák műtéti úton nagy eséllyel teljes gyógyulást hozhat! A méhnyakszűrés elkezdését 21 éves kortól ajánlják. Ezután háromévente javasolt az elvégzése, azonban a legtöbb nőgyógyász évenkénti citológiai szűrést tanácsol pácienseinek.
A védőoltás bármikor felvehető, de a legoptimálisabb eset az, ha a szexuális élet megkezdése előtt beadatjuk. Erre lehetőség van kampányoltás keretében, ingyenesen a 12 éves leányok és fiúk (7. osztályosok) számára. A méhnyakrák kialakulásában szerepet játszó HPV-fertőzés esélye – az oltáson kívül – felelősségteljes szexuális élettel, óvszerhasználattal és a partnerek számának limitálásával jelentősen csökkenthető. Emellett a dohányzás elhagyása is nagymértékben csökkenti a méhnyakrák kialakulásának kockázatát!