Szerinte nincs köze a luxusvillához amiben lakott.
A volt vezérkari főnök az Index értesülésére nem volt hajlandó válaszolni, a Tisza Párthoz küldte az újságírókat, de aztán valószínűleg a pártvezér utasítására a Telexnél kezdett mentegetőzni az 1 milliárdba került luxusvilla miatt.
Amint arról a Ripost elsőként hírt adott nemcsak szakmai és politikai okok, de személyes célokat szolgáló, „sugalmazott luxusigények”, az alárendelteknek „visszautasíthatatlan kérés” formájában nyomatékosan megfogalmazott "súlyosan eltúlzott magánigények" is hozzájárultak Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnök leváltásához.
Ahogy egy korábbi kollégája fogalmazott:
„A Tábornok úr úgy érezte neki ez jár. Persze ügyes volt, mindig csak szóban mondta ki, fogalmazta meg, hogy éppen milyen sokmilliós személyes dologra lenne szüksége, mondjuk egy speciális jaccuzira vagy egy fél szobát betöltő, több milliót érő tévére, drága különleges növényekre a kertben. Aztán mikor már sok százmillióra(!) rúgtak ezek a „kérések” sokan összesúgtak a háta mögött. Nagyon kilógott a lóláb, hogy a sok-sok milliós kiadások kizárólag az ő nagyzolásáról szólnak.”
Szólni persze senki sem mert, hiszen mégiscsak a vezérkari főnöktől jöttek ezek a „sugalmazott igények.”
A nyilvánvalóan személyes célokat szolgáló, eltúlzott vásárlások hosszú ideje beszédtémák honvédségi körökben.
Az Index pénteken megjelent cikkében fényképek és könyvviteli dokumentumok alapján írt arról, hogy Ruszin-Szendi Romulusz összesen 928 millió 145 ezer 850 forintért építtetett magának szolgálati villát Dunakeszin, amit tisztán állami forrásból kivitelezett.
Információik szerint a volt vezérkari főnököt szakmai ellentétei mellett éppen emiatt küldték el a Magyar Honvédség kötelékéből. Ruszin-Szendi Romulusz 2022. december 18-tól 2023. szeptember 25-ig lakott a villában, melyről részletesen leírták, milyen tételeket számoltak fel.
Az Index birtokába jutott egy összesen 15 oldalnyi főkönyvi kivonat, amely egy 161-es főkönyvi beruházási számlára elszámolt anyagköltségeket tartalmaz. A tételes elszámolás szerint a Dunakeszin felépített villát 244 millió 400 ezer forintért szerezték be, majd több mint 683 millió forint értékben felújítást végeztek rajta. A tételes elszámolás meglehetősen hosszú, több ezer tételt tartalmaz.
Bár az Index újságírója Ruszin-Szendi Romuluszt is felhívta a cikk publikálása előtt, de az altábornagy elutasította kérdéseiket, és a Tisza Párt sajtósához irányította,. Ahogy a lap írja később a Magyar Péterhez közel álló Telexnek már reagált a dunakeszi ingatlannal kapcsolatban. A lap arra volt kíváncsi, hogy a változtatásokat a tábornok kérte-e, valamint kivel egyeztetett a felújítással kapcsolatban.
Ruszin-Szendi Romulusz azt írta, az ingatlan megvásárlását és kezelését a Honvédelmi Minisztérium háttérintézménye végezte azért, hogy az a mindenkori vezérkari főnök szolgálati ingatlana legyen.
Sem megrendelőként, sem akkori, sem későbbi tulajdonosként nem szerepeltem
– közölte Ruszin-Szendi. A volt vezérkari főnök hozzátette, hogy az ingatlant érintő feladatok elvégzése során a megbízó, illetve a megrendelő is a Honvédelmi Minisztérium háttérintézménye volt. A kivitelezőkkel, a megbízottakkal, a megállapodással kapcsolatos részletekről is az ingatlankezelő tud információt adni, ő nem.
Arról nem beszélt, hogy Honvédelmi Minisztérium melyik intézménye rendelte meg a Ruszin-Szendi Romulusz monogramjával ellátott metszett tükröt, hogyan kerül a családi címer és monogram az épület üvegfelületeire, ráadásul jól láthatóan egy katonai tőrrel " megspékelve".
Az érintett ingatlan tudomásom szerint a mai napig a magyar állam tulajdonában áll, és ellentétben több más korábbi gyakorlattal, az én esetemben nem került piaci ár alatt a leköszönő vezérkari főnök tulajdonába
– tette még hozzá Ruszin-Szendi Romulusz, aki azt elárulta, hogy jelenleg vidéken él egy " mindössze" 130 négyzetméteres ingatlanban.
Az ügyben Novák Előd feljelentést tett Ruszin-Szendi Romulusz ellen, akit szolgálati visszaéléssel vádolt a Mi Hazánk Mozgalom. Felháborítónak tartja, hogy nem indítottak eljárást a volt vezérkari főnök és a honvédelmi miniszter ellen, amiért egy milliárdos ingatlant rendeltek meg.
Az Index úgy értesült, hogy a vezérkari főnök utódja éppen az építmény túlzottan fényűző, feleslegesen hivalkodó jellege miatt nem volt hajlandó az extrém árú objektumba beköltözni. A Ripost értesülése szerint "elveivel nem tartotta összeegyeztethetőnek", hogy az eltúlzott luxussal, pazarló módon felszerelt épületet igénybe vegye.