Űrkutatás

A tudósok is meglepődtek: rendkívül ritka dolgot kapott lencsevégre az űrtávcső

Létrehozva: 2025.02.16.

Lenyűgöző dolgot fotózott le az Euclid teleszkóp, 500 millió fényévre tőlünk. Albert Einstein általános relativitáselméletének tökéletes példája bukkant fel a távoli űrben.

Rendkívül ritka Einstein-fénygyűrű bukkant fel egy közeli galaxis körül. Az Európai Űrügynökség Euclid teleszkópja felvételeket készített az NGC 6505 galaxist körülvevő fényglóriáról, amely nagyjából 500 millió fényévnyire van tőlünk.

Óriási előrelépés az űrkutatásban az, hogy ritka eseményről készült kép.
Óriási előrelépés az űrkutatásban az, hogy ritka eseményről készült kép. (Képünk illusztráció) Fotó:  Pexels.com

A fénygyűrű egy másik, távoli, 4,42 milliárd fényévnyire lévő galaxisból érkezik, amely szinte tökéletesen az NGC 6505 mögött helyezkedik el. Az Astronomy and Astrophysics folyóiratban megjelent képek azt mutatják, hogy a távolabbi galaxis csillagfényét torzítja az NGC 6505 gravitációja.

Ez egy gyönyörű, rendkívüli, izgalmas és szerencsés lelet az első adataink alapján. Egy ilyen tökéletes Einstein-gyűrű rendkívül ritka. Egy nagyon közeli előtér galaxis torzult tér- és időszövete révén látjuk a háttérben lévő galaxist.

- mondta el Stephen Serjeant professzor, az Open University csillagásza.

Albert Einstein általános relativitáselmélete azt jósolta, hogy a fény megtörik a térben lévő nagy tömegű objektumok körül, ami azt jelenti, hogy a galaxisok óriási lencseként működhetnek. Az Einstein-gyűrűk erőteljes eszközei a csillagászoknak, mert olyan objektumokat tárnak fel, amelyek egyébként rejtve maradnának.

Ebben a különleges esetben a tudósok egy távoli galaxis látnak, amelyet még soha nem figyeltek meg, és egyébként rejtve maradna, ha nem lenne ez a fénygyűrű - írta a The Sun.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek