Biztonság

Kiadták a figyelmeztetést: ne válts a Gmailről, nagy baj lesz!

Létrehozva: 2025.02.20.

Ismét hackerek célpontjává vált a legnépszerűbb levelező rendszer. A szakértők azonban leleplezték a kegyetlen igazságot: ha elhagyod a Gmailt, többet ártasz, mint használsz!

Aligha kell hangsúlyoznunk, mennyire fontos az online biztonságunk: egyetlen rossz mozdulat, egyetlen meggondolatlan kattintás vagy kapkodva megadott adat ott, ahol nem kellene, és máris mindent elveszthetünk. És ez nem túlzás, hiszen a hackerek nem csak a levelezésünkhöz, személyes emlékeinkhez, képeinkhez és videóinkhoz férhetnek hozzá, hanem bankszámlánkhoz, és így a teljes vagyonunkhoz – és ugye mondanunk sem kell, hogy végső soron ez a céljuk. Tény, hogy átlagemberként a legnagyobb veszélynek, a legtöbb támadásnak az emaileken keresztül vagyunk kitéve: egy-egy (talán megbízhatónak tűnő , netán kihagyhatatlan ajánlattal kecsegtető vagy talán valamilyen hatóság nevében fenyegető) levél beérkezésekor sokan nem is gondolkoznak, csak teszik, amit kér az iromány – és meg is történik a baj. Kétségtelen, hogy a Gmail a legnépszerűbb levelezőrendszer, és ez is éri a legtöbb támadást: napi szinten csaló levelek milliárdait küldik szét

gmail, e-mail
Hatalmas hibát követsz el, ha azt hiszed, a hackerek csak a Gmailt támadják!  Fotó: Pixabay

Kiadták a figyelmeztetést: ne válts a Gmailről!

Sokan épp a fent említett logika alapján döntenek úgy, hogy otthagyják a Gmailt, és más levelező rendszerre váltanak. De jó ötlet ez? A Forbes arról ír: nem. Nagyon nem! Hiába éri ugyanis rengeteg támadás a rendszert, ha váltás a biztonság hamis illúzióját keltené.

Egyrészt tudni kell, hogy a Gmail a spam- és víruslevelek több mint 99 százalékát megfogja, kiszűri, mielőtt azok eljutnának hozzánk, és kárt okozhatnának, azonban sokkal fontosabb, hogy a szakértők szerint nem a levelezőrendszerünket kell lecserélni, hanem a mi levélkezelési gyakorlatunkon kell változtatnunk. Aki vált, csak nagyobb bajt okoz, ugyanis azt hiszi, ezzel kikerült a hackerek látóköréből, ami koránt sincs így. És ez a hamis biztonságérzet lesz az, ami aztán ahhoz vezet, hogy még nagyobb valószínűséggel kattintson valaki olyan dologra, amire nem kellene, és veszítsen el akár mindent.

Tehát mi a megoldás? Mind a Gmail, mind a független szakértők azt hangsúlyozzák, hogy tudatosan, nagy odafigyeléssel kell kezelnünk a leveleinket. Ne kattintsunk azonnal semmire, még ha épp arról szól a levél, hogy "most azonnal!" Sőt, épp az ilyen sürgető figyelmeztetések kell, hogy felkeltsék a figyelmünket. Mindig fenntartással kezeljük a kéretlen, váratlanul, esetleg ismeretlen feladótól érkező leveleket, valamint a hatóságoktól (akár rendőrségtől, akár a bankunktól, netán az áramszolgáltatónktól) váratlanul érkező, követelő leveleket. Inkább vegyük fel a kapcsolatot (ne a levélben megadott linken, elérhetőségeken!) az adott szervvel, hogy meggyőződjünk annak valódiságáról. És ugyanígy fenntartással kezeljük az ismerősöktől érkező, de nem jellemző tartalmú leveleket – ugyanis sajnos az is előfordulhat, hogy az ő fiókjukat feltörve intéznek támadást a hackerek.

Azaz összegezve: legyünk óvatosak és tudatosak, és hamarabb megelőzhetjük a bajt, mintha letudnánk azzal, hogy azt feltételezzük: ha alkalmazást váltok, biztonságban leszek...

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek