Egyelőre tanuljuk a szelektív hulladékgyűjtést. Pofonegyszerű az egész: papír a kék kukába, fém és műanyag a sárgába. Mégis megesik, hogy egy kidobandó tárggyal a kezünkben merengünk a szemetesedényeink felett, hová is dobjuk. Igaz, van, ahol csak sárga kuka van, amibe mehet a papír is. Máskor viszont abban nem vagyunk biztosak, hogy az adott hulladék egyáltalán a szelektívbe való-e.
Összegyűjtöttük a fő tudnivalókat, hogy mindenki könnyűszerrel és jól válogassa szét a hulladékát:
Más a szemét, más a hulladék
Most ugyanis a háztartásokban keletkező, válogatatlan hulladék szemétként végzi valamely lerakóban, vagy hulladékégetőkben áramot és hőt termelnek vele. Mindkét esetben olyan anyagok mennek veszendőbe, amelyekre vár a gazdaság. Ha azonban újrahasznosítjuk az arra alkalmas anyagokat, akkor csökken az újonnan előállítandó anyagok mennyisége, lassabban telnek a lerakók, kevesebb hasznos anyagot égetünk el, bár a hulladékalapú áram- és hőtermelés is a körforgásos gazdaság része. A szelektív hulladékgyűjtéssel tehát a háztartások segítik az újrahasznosítást és a környezet terhelésének csökkentését.
Kukadilemma
Kis odafigyeléssel hamar rutinná válik a hulladékok helyes válogatása. A papír esete a legkönnyebb. Mehet a szelektívbe
• az összehajtogatott hullámkarton,
• mindenféle kartonboboz és újság, szórólap,
• a csomagolópapír,
• a tojástartó,
• füzetek és könyvek is.
Azonban elakadhatunk, ha egy akkora kartondoboztól akarunk megszabadulni, amely már nem összehajtogatható. Ám semmi gond: ezeket lapjára hajtva, összekötegelve helyezzük ki a gyűjtési napokon a kukák mellé! Azonban a szennyezett papírt - ilyen a használt szalvéta és a papírzsebkendő - dobjuk a normál háztartási hulladékos edénybe!
Csak vízzel kiöblítve
A sárga műanyagos kuka sokféle műanyagra éhes. Használatuk azonban kicsit több odafigyelést igényel. Miközben ugyanis a (nem visszaváltható)
• PET-palackok,
• fóliák, habosított fóliák, hungarocell,
• műanyag kupakok
• és az élelmiszerek műanyag csomagolása
egyenesen mehetnek a sárga kukába, a kicsit szennyezett műanyaghulladékokat előbb vízzel ki kell öblíteni. Ilyenek például a tejtermékek poharai, tégelyei, a kozmetikai szerek flakonjai, tubusai.
Itt azonban elértünk egy határhoz: ha egy flakon tisztításához már sok meleg víz és mosogatószer kell, akkor aligha beszélhetünk energia- és víztakarékosságról, környezetvédelemről. Ilyenkor tehát ne is tisztítsunk: a savas, lúgos, étolajas flakonok, benzineskannák nem mehetnek a szelektívbe, ahogyan a használt intimhigiéniai anyagok hulladéka sem.
Könnyű a mérlegelés
Szelektíven gyűjthető fémhulladék a fém italos- és konzervdoboz, a fémkupak és a fémtartalmú háztartási eszköz is. Ám hiába van részben fémből, vagy műanyagból, nem kerülhet a szelektív kukába a festékesdoboz és spray, ahogyan az elektronikai berendezések és alkatrészeik, továbbá az elem, az akkumulátor, a kazetta, a magnószalag, a CD és a DVD sem. Ráadásul az ezen a “feketelistán” szereplő hulladékok a háztartási szemétbe, illetve nagy kukába sem dobhatók: ezeket a hulladékudvarok várják.
Tartsuk be az aranyszabályokat!
Szelektív kukába csak háztartásban keletkező mennyiségű hulladékok dobjunk! Érdemes megismételni, hogy a szelektív hulladék tiszta, kiöblített, ételmaradéktól mentes, lapított legyen. Nincs helye a szelektív gyűjtőben üvegnek, vegyszernek, gyógyszernek, veszélyes hulladéknak, konyhai ételmaradéknak, de még textilnek sem.
Gyakrabban jön a kukásautó
A háztartási szelektív gyűjtés belendülésével számottevően kevesebb olyan hulladék lesz a vegyes hulladékban, amely még hasznosítható. Viszont gyorsabban is telnek a szelektív kukát, ezért azokat gyakrabban kell üríteni. Ez meg is történt: a település méretétől függően gyakrabban érkeznek a kukásautók. Jelenleg a városokban keletkezik a hazai szelektíven gyűjtött csomagolási hulladék közel 75 százaléka, a többi a községekben, falvakban és aprófalvakban.
Hirdetés
Otthon, egy kis odafigyeléssel is sokat tehetsz a környezet védelméért, ha a hulladékot szétválogatva, szelektíven gyűjtöd. Nézd meg, mit hova kell dobni!
A cikk a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. támogatásával készült.