Új épületbe költözik a budapesti Maarif Iskola, ami egy olyan kulturális találkozási pont, ahol a magyar és török értékek harmonikusan kapcsolódnak össze egy nemzetközi szemléletű nevelési környezetben.
A Metropol írja, hogy 2025 szeptemberétől új helyszínre költözik a török Maarif iskola budapesti intézménye. Mint kiderült, a hetedik kerületi Hernád utcában, egy 6500 négyzetméteres, teljesen felújított épületben folytatják tovább a kéttannyelvű általános iskola és gimnázium oktatási tevékenységét.
A lap közlése alapján a Maarif Iskola új épülete nemcsak méreteiben lesz figyelemre méltó, hanem az oktatási terek változatosságában is, ugyanis modern laborok, könyvtár, két tornaterem, dráma- és énekterem, illetve egy jól felszerelt robotikaműhely is helyet kap. Minden tanterem korszerű okostáblákkal lesz ellátva, a tanulást pedig a legújabb digitális eszközök segítik majd. Mustafa Dillioğlu, a Török Maarif Iskolák Magyarországi főigazgatója a közelgő fejlesztések kapcsán így nyilatkozott:
Az iskola célja egy olyan inspiráló és korszerű oktatási környezet megteremtése, ahol a modern technológiai eszközök és a nemzetközi szemlélet egymást erősítve járulnak hozzá a diákok fejlődéséhez.
A főigazgató a lap beszámolója szerint kiemelte, hogy az intézmény nemcsak a felszereltségében, hanem szemléletében is eltér majd más budapesti iskoláktól:
Az új iskolaépület jelentős mérföldkő a Maarif történetében. A modern oktatási eszközökkel felszerelt, megnövelt kapacitású intézmény akár 450 diák befogadására is alkalmas lesz. Az új oktatási tanrend részeként korszerű nemzetközi képzési programok is helyet kapnak, amelyek tovább erősítik az oktatás színvonalát.
Külön figyelmet fordít az intézmény az oktatás alappilleire, vagyis a modern természettudományra, az informatikára, az idegen nyelvekre, és a társadalomtudományra, illetve a helyi kultúra és értékek megőrzésére.
Célunk olyan magabiztos, több nyelven beszélő, nyitott és művelt fiatalok nevelése, akik nemzetközileg is versenyképes tudással rendelkeznek, miközben mélyen kötődnek saját kultúrájukhoz, és büszkén képviselik a magyar és török értékeket, így hidat képezve a két nemzet között
- jegyezte meg Mustafa Dillioğlu főigazgató.
A magyar diákok törökül, a török diákok magyarul tanulhatnak, így igazi kulturális párbeszéd valósul meg az iskolán belül. A tanórákon túl olyan különleges foglalkozások is helyet kapnak, mint például az ebru (török márványfestés) vagy az íjászat, ami mindkét kultúrában fontos hagyományokra tekint vissza. Ezek nemcsak színesítik a tanulók mindennapjait, hanem elősegítik a fizikai aktivitást és a koncentrációt is.
A Metropol arról is ír, hogy az iskolaépület eredetileg 1904-ben épült oktatási célra, így az épület Magyarország kulturális örökségének egyik ékköve, ami a múlt szellemét megőrizve, a jövő igényeit tudja kiszolgálni. Kiemelt figyelmet fordítottak a magyar történelmi tér megtartására a felújítás során.
Arra törekszünk, hogy az épület megőrizze eredeti arculatát és szellemiségét. Ugyanakkor célunk, hogy a mai kor legmodernebb iskoláját hozzuk létre
– nyilatkozta az igazgató.
Az év végére várhatóan 150 főre bővül a jelenlegi 75 fős tanulói létszám, ezt az iskola vezetése kiemelt célnak tűzte ki. A bővítéssel párhuzamosan tanári pozíciók is betöltésre kerülnek, legalább 17 új tanári állás válik elérhetővé.
A Hernád utcai új intézmény tehát nemcsak épületileg, de szemléletében is egy új korszak kezdetét jelenti a budapesti Maarif iskola számára. Ez egy olyan hely, ahol a gyerekek nemcsak tudást, hanem világra szóló élményeket is kapnak a kultúrák találkozása, a hagyományok tisztelete és a modern pedagógia szellemében.
A teljes interjút a Hír TV alábbi videójában lehet megtekinteni: