Még mindig komoly a rendőri jelenlét a helyszínen és vegyvédelmi intézkedések is zajlanak az egykori Csepel Művek területén. A csepeli droglabor hírére a környékbeliek megrémültek és aggódnak.
A csepeli droglabor híre villámgyorsan terjedt Magyarországon, mára gyakorlatilag a közbeszéd részévé vált. Csepelen pedig már nincs is olyan ember, aki ne hallott volna róla. A kisboltban, a buszmegállóban és a sétálóutcában is ez a téma uralja a beszélgetéseket. A megrémült környékbeliek értetlenkednek, hogyan működhetett egy ilyen hely az orruk előtt. Mindeközben a labor helyszínén most is helyszínelnek, dolgoznak a rendőrök és a vegyvédelmi szakemberek.
A helyszínen jártunk, hogy a saját szemünkkel lássuk, mi történik a csepeli droglabor körül, és mit gondolnak minderről a helyiek.
Mint azt a Bors megírta, nem ért véget a csepeli droglabor körüli felfordulás, ugyanis péntek délelőtt ismét rendőrök, mentők és vegyvédelmi munkaruhás szakemberek mozogtak a helyszínen. Szürreális látvány fogadott minket: rendőrbuszok sora állt az épület előtt, mentőautó a bejáratnál, kordonok minden irányba. Mintha egy katasztrófafilm jelenetébe csöppentünk volna, emberek vették fel a sárga vegyvédelmi ruhát az autók mellett.
Hivatalos tájékoztatás egyelőre nincs, de úgy tűnik, hogy még nem zárult le a helyszínelés és az anyagok elszállítása sem, vagy újabb fejleményekre bukkantak az ügyben. A helyzet komolyságát igazolja, hogy a rendőrök az érdeklődésünket észrevéve próbáltak távol tartani a helyszíntől és távozásunk után a kordonokat is kitették az utca végére. A Csepel Művek egész területén nagy a rendőri jelenlét, folyamatosan cirkálnak a rendőrautók a gyárépületek között.
Korábban a Bors elsőként számolt be róla, hogy rendőrök valóságos hada szállt meg egy, a Csepel Művek területén található vegyi raktárat április 2-án. A területen soha nem látott készültség volt, zsaruk, mentősök és társhatóságok képviselői nyüzsögtek a raktárnál közel két napig. Nem véletlen: a gyanú szerint ugyanis az épületben droglabort működtettek.
A Csepel Művek területére bárki bemehet ellenőrzés nélkül, olyan, mint egy kis város a városban. Vannak a raktárak között lakóépületek is és kisbolt, kávézó is üzemel a régi gyártelepen. Ennek a telepnek a sarkában, a Duna közelségében van a labor helyszíne, ahol 7,5 tonnányi vegyi anyagot találtak egy hete.
A droglabor leleplezése megrendítette az emberek biztonságérzetét, a hétköznapi beszélgetéseket most egyértelműen ez a téma uralja.
Aggasztó, sajnos ma már országos jelenség ez
– mondta Pénzes Árpád, aki évek óta itt él. – „Drogosokkal már találkoztunk itt a sétáló utcában is, szerencsére kevesebb az agresszív fellépésű, de ez a labor más szint.”
Egy idős asszony, Rózsa, aki 49 évig lakott a kerületben, már vidéken él, de a hírek hallatán felzaklatva reagált:
Nem tudok szóhoz jutni, borzalmas. Hogy tudtak egy ekkora labort üzemeltetni, hogy senki nem tudott róla?
- kérdezi. Mások sem lepődtek meg a fejleményeken, de annál dühösebbek. Éva így nyilatkozott:
Nemrég engem is megkergettek itt, lehet, hogy drogosok voltak. Ijesztő, hogy ilyen közel hozzánk történik ez.
Kelemen György szerint a probléma nem csak Csepelt érinti:
Már azt hallani, hogy minden településen jelen vannak a drogosok. Csoda lenne, ha pont Csepel lenne a kivétel. Az, hogy itt állították elő, az azt is jelentheti, hogy itt terjesztették. A sétatéren gyakran látni drogosokat a padokon.
A közvélemény ugyanakkor üdvözli a rendőrség fellépését. Sándor, aki a nyolcadik kerületből érkezett, így fogalmazott:
Jól teszik, hogy odafigyelnek és felszámolják. Már lassan ki se lehet menni normálisan az utcára. Belekötnek az emberekbe, ott élnek a drog hatása alatt. Egyetértek a zéró toleranciával – nem szabad megengedni semennyire se a drogozást!
Nagyon örül a szigorodó drogtörvénynek és a zéró toleranciának egy csepeli anyuka, aki névtelenséget kérve elmondta: két nagyobb fia belekeveredett és hónapokig tartott a harc, amíg el tudta vinni őket terelésre és még hosszabb idő volt, mire teljesen kigyógyultak a kábítószerezésből a fiai. Addigra az egész család tönkrement anyagilag, mert vagy a drog miatt költötték el a gyerekek a pénzt, vagy ő nem tudott dolgozni a problémák miatt.
A környék egyébként sok család számára ismerős terep: néhány utcával arrébb két játszótér is van, ahová nap mint nap viszik a gyerekeket, és sokan az iskolából hazafelé is ezen a környéken haladnak át.
Nem ritka, hogy felsőtagozatos diákok egyedül járnak haza, vagy épp biciklivel fedezik fel a környéket – egészen mostanáig ez a szabadság természetes volt. A droglabor leleplezése azonban sok szülőben komoly aggodalmat keltett. Egyre többekben merül fel a kérdés:
vajon mennyire biztonságos egy olyan környéken elengedni a gyereket játszani vagy közlekedni, ahol karnyújtásnyira működhetett egy illegális kábítószergyár?
A legtöbb szülő az események hatására átértékelte a helyzetet, sokan már nem engedik szabadon mozogni gyermekeiket a kerületben. Az aggodalom és a bizonytalanság érződik, amikor a helyiek beszélgetnek. A rendőri jelenlét látszólag biztonságot ad, mégis sokan úgy érzik, ez a droglabor csak a jéghegy csúcsa. Az emberek kérdései pedig a mai napig megválaszolatlanok: hogyan működhetett ilyen hosszú ideig egy komplett labor a város közepén, úgy, hogy senkinek ne tűnjön fel? Miért engedték szabadlábra azokat az embereket? Mi lehet még? Vajon csak elvitték, esetleg itt is terítették a sok veszélyes kábítószert?
A rendőrség korábban azt közölte, hogy majdnem 100 kilogramm kristályos anyagot foglaltak le, amelynek a piaci értéke 500 millió forint, illetve 7,5 tonna olyan anyagot, amelyből nagyon könnyen állítható elő kábítószer. Ennek feketepiaci értéke, amennyiben sikerül kábítószert előállítani belőle, 12 milliárd forint lenne - mondta az eset után Dr. Jeney Áron rendőr dandártábornok. Az üggyel kapcsolatban három férfit letartóztattak, azonban a 70, 72 és 48 éves férfiakat végül elengedték és szabadon távozhattak. Ez ellen viszont az ügyészség fellebbezett, emellett a nyomozás is folyik, ugyanis most azt kell kideríteni, hogy az elképesztő mennyiségű, ám nem illegális alapanyag a vegyi anyagok gyártásával foglalkozó kft. napi munkájához, avagy a kábítószer előállításához kellett-e.
Nézd meg a Metropol videóját a drog elleni harcról!