A kormány továbbra is érvényesnek tekinti az igazságszolgáltatásról kötött négyoldalú megállapodást - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten, a Kormányinfón.
Gulyás Gergely elmondta, bíznak abban, hogy a jelentős, két év alatt, 2025. január 1-je és 2027. január 1-je közöttre tervezett, 48 százalékos béremelés nem bukik meg a bírók ellenállásán.
A Országos Bírósági Hivatal elnöke, Senyei György Barna meghallgatásán szóba került az is, hogy egyes ügyekben aggodalmat keltő döntések születnek - tudatta a miniszter, hangsúlyozta, külön hatalmi ágról van szó, a kormány törvényekkel tud reagálni a történésekre.
A politikus kijelentette, joggal keltett társadalmi felháborodást, hogy "a drog előállítók mostantól szabadon járkálhatnak közöttünk", vagy súlyos esetekben "előzetes letartóztatásba kegyeskedik helyezni őket a bíróság".
A miniszter kifejtette, fontos, hogy egy vád megalapozott legyen, a jogállami kritériumok teljesüljenek, de az, hogy súlyos bűncselekmények elkövetőit megalapozott gyanú esetén nem helyezi letartóztatásba a bíróság, sem a társadalmi igazságérzettel nem találkozik, de a konkrét esetben az is vitatható, hogy a jogszabályokkal összhangban áll.
A kormány meghallgatta a belügyminisztert a hídlezárásokról és tüntetésekről - mondta Gulyás Gergely. Úgy fogalmazott, a gyülekezési törvény 1989 óta azon az egyértelmű szabályozáson alapul, hogy a tüntetések nem járhatnak a közlekedés aránytalan sérelmével.
Egy híd lezárása Budapesten több százezer ember életét nehezíti meg hétről hétre. Néhány száz ember tüntet és több százezer ember nem tud Budapesten közlekedni - közölte a politikus. Hozzátette: azt kérték a Kúriától, teremtsen világos helyzetet.