Költhetünk mi is akár, de használhatjuk a jól bevált ’Zöld erdőben jártam’ versikét is. Szerencsénkre számos olyan régebbi költemény is van, amivel kedveskedhetünk húsvétkor. Itt van néhány locsolóvers, felismered őket?
Húsvét idején szép hagyomány a locsolkodás, ezzel együtt a locsolkodós versek is népszerűvé váltak. Ahány szokás, annyiféle változata is van egy-egy locsolóversnek. A locsolkodás idén április 21-re esik, mutatjuk, milyen versek léteznek!
Magyarországon már régóta kedvelt hagyomány a locsolás, amelynek szláv eredete ismert. A locsolás a termékenységgel van összefüggésben, viszont egyszerre utal a keresztség jelére is. Egyesek arra a legendára is visszavezetik, amely szerint locsolással akarták elhallgattatni a Jézus feltámadását hirdető jeruzsálemi asszonyokat.
Vidéken a mai napig bevett hagyomány a locsolkodás, hiszen a falvakban házról házra járhatnak a legények, így egy nap több tucat lányt meg tudnak locsolni. Bár a nagyvárosokban is őrzik a hagyományt, a távolságok miatt egy napba csak 4-5 lány locsolása fér bele.
A locsolkodással egyidejűleg külön műfajjá nőtte ki magát a rövid vers, vagyis a locsolóvers. A locsolók gyakran megírják vagy rögtönzik őket, általában engedélyt kérnek a locsoláshoz, de van, hogy humorosan fenyegetőznek is vele. Az idők során számtalan változata, átirata keletkezett a bejáratott locsolós versikéknek.
Kvízünkben összegyűjtöttünk 10 hagyományos verset, amelyek ismertek lehetnek olvasóink számára is. Vagy talán mégsem?
Teszteld a tudásodat! Be tudod fejezni az alábbi locsolkodó versikéket?