Alattomos trükkel támadnak a hackerek. Határidő sürgeti őket, így masszív akcióba lendültek.
Oldalunkon már számtalan cikk született az online biztonság fontosságáról. Nem véletlenül: számítógépünk és okostelefonunk nem egyszerű eszköz, ami színesíti a mindennapjainkat – egyszerre virtuális munkahely, emléktár, levelezések, privát üzenetváltások őrzője és (nem utolsó sorban) virtuális pénztárca. Aligha meglepő, hogy a hackerek úton-útfélen csőbe akarnak húzni minket. Vannak, akik vírusokkal, netán hamis weboldalakkal próbálkoznak, de olyanok is akadnak, akik egyszerűen az emberi hiszékenységre és bizalomra (vagy épp a hatóságoktól való tartásra) alapoznak, és ránk bízzák a “munka” javát. Most épp a Microsoft figyelmeztet erre a csalásformára.
Nem újdonság, hogy a csalók a vírusokat sok esetben valamilyen üzenetben, levélben juttatják el, az áldozatot rávéve, hogy telepítse azt. Teszik ezt úgy, hogy a kártékony programot valami egész másnak álcázzák, jelen esetben egy olyan dokumentumnak, amit minél előbb, gondolkodás nélkül meg kell nyitnunk. Ha pedig ezt megtettük, meg is történt a baj.
A csalók sokszor úgy tesznek, mintha valamilyen hivatalos szerv emberei lennének: a rendőrség vagy épp a bankunk nevében küldenek üzenetet, mi pedig aggódunk, és kattintunk. Az Amerikai Egyesült Államokban épp közeleg az adóbevallások benyújtásának határideje (április 15.), így a hackerek ott az utolsó pár napok kapkodását kihasználva jelenleg az adóhatóság nevében küldözgetnek PDF-dokumentumokat, illetve annak álcázott vírusokat.
A Microsoft figyelmeztet: az ilyen, gyanús dokumentumokat semmi esetre se nyissuk meg, hanem elolvasás nélkül töröljük!
A PDF-file-ok jellemzően egyébként olyan levelek mellékleteként érkeznek, amelyben arra figyelmeztetnek minket, hogy valamit rosszul csináltunk, hibát vétettünk az adóbevallásban, a hatóságok valami gyanúsat fedeztek fel a bevallásunkban. A hackerek Amerikában most épp mindent beleadnak, hiszen az április 15-ei határidő sürgeti őket is – utána már nem lesz olyan hatásos a módszerük. Ugyan konkrétan ilyen levelektől itthon nem kell tartanunk jelen pillanatban, azonban sajnos nagyon is valószínű, hogy ugyanez az átverés kis hazánkban is feltűnik majd a május 20. előtti időszakban.
A biztonságtechnikai szakértők szerint a különböző dokumentumoknak álcázott vírusok közül a PDF-file-nak látszók a legelterjedtebbek. Könnyen lehet, hogy mindez a file-méretre vezethető vissza, ha ugyanis egy egyszerű word gyanúsan nagy, az sokak figyelmét felkeltheti – ugyanakkor a PDF-dokumentumoknál nincs ilyen "figyelmeztető" méret. Meglepő, de a fertőzött programok, alkalmazások közt is előkelő helyen állnak a különféle PDF-olvasók (más dokumentumszerkesztőkkel, valamint például a QR-kód olvasó programokkal együtt).