Betegség

Influenzajárvány: már látni a végét, egy másik vírus viszont erősödni kezdett!

MZ/X

Létrehozva: 2025.04.04.

A közel egy évtizede nem látott influenzajárvány a végéhez közeledik, legalábbis a hatóságok legfrissebb adatai szerint. Egy másik vírus viszont egyre több megbetegedést okoz. Így áll most a járványhelyzet!

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legfrissebb, 13. heti adatai szerint tovább csökkent az influenzás betegek száma. Ha ez a tendencia tovább folytatódik, hamarosan vége lehet az elmúlt évek egyik legsúlyosabb járványának. Rossz hír azonban, hogy közben egy másik vírus egyre több megbetegedést okoz. Mutatjuk a részleteket!

vírus járvány baktérium kórokozó, influenza
Ezek a vírusok okozzák most a legtöbb megbetegedést az országban Fotó: Corona Borealis Studio / Shutterstock

Tovább csökkent az influenzás betegek száma

Az orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint, március 24–30. között az országban 30.000 fő fordult orvoshoz influenzaszerű, és 190.300 fő akut légúti fertőzés tüneteivel. Az ezt megelőző héten még 40.000 és 216.400 fő volt az orvoshoz fordulók száma, vagyis tovább csökkent a betegek száma.

Főleg a gyerekek, fiatal felnőttek betegek

A 13. héten orvoshoz fordult betegek kormegoszlása az alábbiak szerint alakult: a betegek 46,2%-a 0-14 éves gyermek, 26,0%-a 15-34 éves fiatal felnőtt volt. 17,9%-uk a 35-59 évesek, 9,9%-uk pedig a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott. Ha csak az influenzaszerű megbetegedéseket nézzük, akkor a betegek 40,7%-a 0-14 éves gyermek, 29,1%-a 15-34 éves fiatal felnőtt volt, 20,9%-uk a 35-59 éves, 9,3%-uk pedig a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott-olvasható az NNGYK jelentésében.

Ebben a megyében fordultak a legtöbben orvoshoz

A 100.000 lakosra jutó orvoshoz fordult betegek száma Hajdú-Bihar (612), SzabolcsSzatmár-Bereg (487) és Csongrád-Csanád (437) vármegyében volt a legmagasabb, Zala (160), Komárom-Esztergom (190) és Nógrád (204) vármegyében a legalacsonyabb. Ez azt jelenti, hogy például Hajdú-Bihar vármegyében 100.000 emberből 612-en fordultak orvoshoz. A tényleges betegszám ennél azonban magasabb lehet, mivel nem mindenki megy orvoshoz, ha megbetegszik.

185 ember került kórházba valamilyen vírus miatt

A légúti figyelőszolgálat keretében kijelölt 24 kórház adatai alapján a 13. héten 185 főt vettek fel kórházba súlyos, akut légúti fertőzés (SARI) miatt, közülük 29 fő részesült intenzív ellátásban. A kórházi ápolást igénylő 185 beteg 48,1%-a (89 fő) 2 éves vagy annál fiatalabb, 50 fő pedig hatvanéves vagy annál idősebb volt. A kórházi ápolást igénylő betegek közül 27 főnél influenzavírus, 54 főnél RSV, két főnél SARS-CoV-2 (Covid) vírus állt a megbetegedések hátterében.

Hogyan alakul majd a járvány a következő hetekben?

  • Ennek megbecsléséhez az NNGYK a szennyvízből kimutatható vírusmaradványokat használja. A legfrissebb kinyert adatok alapján a koronavírus (SARS-CoV-2) koncentrációja országosan alacsony szinten stagnál, Szolnokon és Zalaegerszegen pedig emelkedik. Ez annyit teszt, hogy a jövőben is okozhat megbetegedéseket a vírus, de nem többet mint a 13. héten.
  • Az influenza úgynevezett örökítőanyag koncentrációja országos átlagban stagnál. A hatóság szerint a szennyvíz eredmények alapján a influenzafertőzések számának további csökkenése várható.
  • A légúti óriássejtes vírussal (RSV) kapcsolatban azonban aggasztóak az előrejelzések: az RSV örökítőanyag koncentrációja országos átlagban emelkedik és a 11. és 12. héthez viszonyítva az RSV magasabb szinten cirkulál. Ez azt jelenti, hogy a most közölt adatokhoz képest akár még több megbetegedés is ennek a vírusnak a számlájára írható majd a jövőben. Vagyis az elkövetkezendő időszakban az influenza helyett az RSV lesz főként a vírus, ami ledönti a lábáról a fiatalokat és az időseket.
Az NNGY legfrissebb járványgörbéjén jól látszik, hogy közeledik a járvány vége Fotó: nngyk.gov.hu

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek