Aktuális

A helyes maszkviselés 99,9 százalékban megállíthatja a nagyobb nyálcseppeket

Bors

Létrehozva: 2020.12.29.

Mindenki hordjon maszkot, mert életeket menthet.

Forrás: AFP

A helyesen viselt maszkok a nagyobb nyálcseppek 99,9 százalékát is megállíthatják, derül ki a Royal Society Open Science nevű tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból.

Mivel a koronavírus egy új, fertőzőbb mutációja több európai országban is megjelent már, a járvány megállításának egy nagyon fontos eleme a megelőzés és ezzel együtt a megfelelő maszkviselés.

A maszkok ugyan nem védenek attól, hogy a koronavírus átjusson rajtuk a viselőjéhez, a viselő által kibocsátott nyál- és egyéb váladékcseppek jó részét azonban hatékonyan visszatartják, és ezzel potenciálisan meggátolják, hogy a fertőzött személy továbbadja a vírust.

A szakértők speciálisan kifejlesztett próbababákon figyelték meg, hogy beszéd, köhögés vagy tüsszögés mellett mennyi fluoreszkáló váladék kerül ki tőlük a környezetbe, majd emberi kísérleteken is megismételték a gyakorlatot.

Mindkét kísérlet kimutatta, hogy a helyesen felhelyezett orvosi, illetve szövetmaszkok ezredrészére csökkentették a környezetbe jutó nyál- és váladékcseppek számát.

.

Érdekesség, hogy aki maszk nélkül két méterre állt egy fertőzöttől, tízezerszer több csepp érte, mint azt, aki fél méterre állt tőle, de a fertőzött egyszerű, egyrétegű maszkot viselt.

A szakértők kiemelték, hogy az eredmények a nagyobb cseppekre vonatkoztak, a kisebbek így is kiszökhetnek – csakhogy a nagyobb cseppekben jellemzően több vírus is utazik, így statisztikailag még mindig jelentősen csökkenti a fertőzés veszélyét, ha mindenki maszkot visel.

(via)

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek