A számítások alapján végzett 1972-es tanulmány szerint várhatóan 2072-ig elérkezik az emberiség alkonya.
Forrás: Shutterstock
A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) szakemberei a hetvenes évek elején megalkottak egy gépezetet, ami bonyolult számítások alapján kiszámította az emberi civilizáció végét. A gép szerint az apokalipszis a 21. században következik be. Az elmúlt év tapasztalatai alapján a visszaszámlálás elkezdődött, és a világ nyakig benne van.
A globális gondok feltárásával foglalkozó nemzetközi szervezet, a Római Klub bízta meg a MIT kutatóit azzal, hogy fejlesszenek egy olyan programot, ami kiszámítja a világvégét. A szervezet azt szerette volna megtudni, hogy a megállíthatatlan civilizációs fejlődés mennyire fenntartható hosszú távon. A World3 nevű program figyelembe vette a gazdasági trendeket, a modern kor vesztőkártyáit, úgy, mint a szennyezettség, a népesség növekedésének mértéke és a fogyóban lévő fosszilis erőforrások. A számítások alapján végzett 1972-es tanulmány szerint várhatóan 2072-ig elérkezik az emberiség alkonya. A The Limits Growth (A növekedés határai) című tanulmány óriási nemzetközi visszhangot keltett. A tanulmányt több millió példányban értékesítették a világ 28 nyelvén, köztük magyarul is – írta meg a player.hu.
A program szerint 2020 körül a szennyezettség miatt a népesség fogyatkozni kezd, évtizedekkel később pedig az emberi civilizációnak ma ismert formájára alig lehet majd ráismerni. A későbbiekben több tudós is szerette volna ellenőrizni a program jóslatait, köztük 4 éve egy ausztrál tudós, Graham Turner is. A tudós összevetette World3 prognózisait a legfrissebb adatokkal, és a megállapítása szerint a program előrejelzése meglehetősen pontos volt 1972-ben.
Számos olyan tényező akad, amelyet nehezen lehet belekalkulálni egy ilyen régi forgatókönyvbe. Ezek között akadhatnak olyan negatív faktorok, mint a háború, természeti katasztrófák vagy épp egy globális járvány. Ezenkívül persze olyan tényezők is jöhetnek, amelyek segítenek átvészelni a modern kor kihívásait. Ilyenek lehetnek az alternatív módszerek a környezetszennyezés és a pazarlás csökkentésére, a közlekedés és a termelés forradalmasítása vagy épp a zöldenergia hatékonyabb kihasználása. Ezek függvényében a világnak még van pár szava a 2072-re jósolt világvégéhez, de az biztos, hogy komoly lépéseket kell tenni a jelenlegi világ fennmaradásáért.
Az emberiség történetének egyik legnagyobb lángelméjét, Sir Isaac Newton fizikust – a gravitáció felfedezőjét – nemcsak a tudomány, hanem a Biblia és az okkultizmus is érdekelte. Számos tudományos felfedezése mellett Newtont a világvége gondolata is foglalkoztatta, így fogta magát, és kiszámolta. Az angol tudós a 18. század elején 2060-ra jövendölte a világvégét saját matematikai kalkulációi alapján, egy másik teória szerint pedig a Bibliában talált rá utalást. Newton értelmezésében egyébként a világvége, hasonlóan a World3 jóslatához, inkább a civilizáció lassú megszűnését jelenti, semmint egy látványos finálét. A teória szerint Newton éveket töltött a Biblia szövegének tanulmányozásával, és szerinte a világvégét katasztrófák és háborúk előzik majd meg. Miután az emberiség önmagával végez, új időszámítás veszi kezdetét. A tudós elméletéről szóló kézirat 1938-ban került egy londoni árverésre, ezután pedig a jeruzsálemi Nemzeti Könyvtárba, ahol kevesen bár, de tanulmányozhatták.
Az ezredforduló annak idején mindenkit lázban tartott, így a világ bővelkedett apokalipszisjóslatokban.
1999 júniusa: Az egyik ilyen emlékezetes Nostradamus jóslata volt. Szerinte „1999. év hetedik hónapjában az égből a rettegés királya fog érkezni.”. Nos, a csillagász jóslata ugyan a világvégét nem hozta el a hetedik hónapban, de a napfogyatkozást igen, a nyolcadikban.
1999. 9. 9.: Ekkor véget kellett volna érnie a világnak, egyes értelmezések szerint ugyanis ez a vészjósló dátum megfelel a „9999” jelnek, amelyet bizonyos informatikai programok befejezésére használnak. Sokan azt jósolták, ez a véletlen egybeesés irányíthatatlan zűrzavart okoz, amely előidézheti a világvégét.
2000. 5. 5.: Erre az évre viharokat, földrengéseket, vulkánkitöréseket jósoltak, amit a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz együttállására alapoztak. Szerencsére az együttállás nem okozott katasztrófát, gravitációs hatása elenyésző volt.