<p>És volt egy bizonyos harmadik is...</p>
Bizarr művészet című sorozatunkban ezúttal a XX. század egyik legismertebb fotójáról ejtenénk pár szót. Alfred Eisenstaedt 1945. augusztus 14-én, a Times Sqare-en fotózta a II. világháború végét ünneplő tömeget. Lencsevégre kapott egy ifjú tengerészt, aki megcsókolt egy - mint később kiderült, vadidegen - nővérruhába öltözött nőt. A megörökített pillanat nem csak a világégés lezárásának jelképévé vált, de alighanem a XX. század leghíresebb csókja is lett. A dolog pikantériája azonban nem csak abban rejlik, hogy a két fél nem is ismerte egymást, de abban is, hogy a férfi másnapra el is felejtette az egészet. Barátnőe - aki a híressé vált jelenetet a háttérből visszanézte - azonban nem.
Engem soha nem csókolt meg olyan hévvel...
Mára a híres kép mindkét szereplője elhunyt. Greta Zimmer Friedman 92 évesen 2016. szeptemberében, George Mendosa pedig 95. évesen a hét elején. Volt azonban a történetnek egy harmadik - háttérbe húzódó - szereplője, Rita Petry. A nő 1945-ben a tengerész Mendosa barátnője volt, később pedig a felesége lett, és mellette is maradt élete végéig. Hogy az ünneplés hevében a férfi miért nem a saját kedvesét, hanem egy vadidegen nőt csókolt meg, talán soha nem fogjuk megtudni, Rita elmondása szerint azonban soha nem volt emiatt féltékeny.
"Sokan akarját tudni, mit gondoltam akkor. Az egy igazán boldog nap volt, és én vigyorogtam, mint egy idióta. A csók egyáltalán nem zavart. Talán ha jegyesek lettünk volna..." - nyilatkozta hosszú évtizedekkel később, ugyanakkor azt is hozzátette: "Az elmúlt évek során George egyszer sem csókolt meg úgy, ahogy őt."
Részegen ünnepeltek
Rita és George aznap moziba mentek. A Bell for Adanót nézték volna meg, amiben egy halász lánya beleszeret egy katonába - a film végét azonban talán azóta sem látták. A vetítés közben jött ugyanis a hír, hogy véget ért a háború - a tömeg pedig egy emberként özönlött ki az utcára. Mindenki ünnepelt. George és Rita egy bárba mentek, ahol jó pár kört legurítottak. Később csatlakoztak a Times Square-en ünneplő tömeghez, ahol a tengerész megpillantott egy katonai nővért, eszébe jutottak a harctéri emlékek, és azonnal megcsókolta.
Állítólag a férfi annyira részeg volt, hogy nem is emlékezett később a dologra - Greta Zimmer Friedman azonban soha nem felejtette el.
"Erős férfi volt. Én nem csókoltam meg. Ő csókolt meg engem."
Az más kérdés, hogy George tévedett: Greta ugyanis soha nem volt harctéri nővér - fogászati asszisztens volt Queensből. Nem is tudta, hogy lefotózták - sem azt, hogy a kép a Times magazinba került.
Később vált híressé
A kép eleinte nem kavart nagy port - megjelenésekor egy volt a sok közül. Később azonban ikonikussá vált - többek közt annak köszönhetően, hogy hosszú évtizedekig nem is lehetett tudni, kik szerepelnek rajta. A Times éveken keresztül nyomozott - noha mind George, mind Greta elsőre felismerte magát a képen. Az persze más kérdés, mikor látták először a képet. George Mendosa egy visszaemlékezésben arról beszélt, ő a Times egyik 1980-as számában. "Olyan volt, mintha tükörbe néztem volna..."