Az amerikai–német Pfizer-BioNTech vakcinája kaphatja meg leghamarabb az engedélyt Magyarországon – közölte Magyarország kormánya hivatalos Facebook-oldalán. A tömeges koronavírus elleni oltásra várhatóan a következő év első negyedévében számíthatunk.
Forrás: AFP
A 95 százalékos hatékonyságú vakcina elsőként – az amerikai hatóságok döntése előtt, saját hatáskörben – az Egyesült Királyságban kapott hatósági engedélyt. Pénteken végre az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatal (FDA) is engedélyezte az oltóanyagnak vészhelyzeti alkalmazását, miután ők is 95 százalékos hatékonyságúnak minősítették az oltóanyagot.
Még értékelik az adatokat
– A vakcina azért csak vészhelyzeti engedélyt kapott, mert
a statisztikák szerint még nem oltottak vele elegendő terhes nőt, gyereket és immunhiányos betegeket,
például szervátültetetteket – magyarázta a Borsnak dr. Rusvai Miklós virológus.
– Persze ez nem azt jelenti, hogy gond lenne a vakcinával, hanem azt, hogy ezekben a csoportokban még nincs elegendő értékelhető adat, így tovább folytatódnak az immunizálási kísérletek. A gyártók azt ígérik, hogy a hónap vége előtt meglesznek ezek az adatok is, így idehaza nagy valószínűséggel már ezekre az eredményekre nem kell várni az immunizálás megkezdése előtt – fűzte hozzá a virológus, aki azt is elmondta, hogy mire Magyarországra érkezik a vakcina, az európai gyógyszerügynökség ígérete szerint már meglesz az oltóanyag európai forgalmazási engedélye. – Ha valóban meglesz az európai engedély karácsony előtt, már nem lesz szükség külön nemzeti engedélyre sem ahhoz, hogy idehaza is megkezdődjön a lakosság immunizálása – világított rá a virológus.
Magyarország a biztosra megy
Ma már nem csak a Pfizer és BioNTech vakcinája az, ami különböző országokban (Egyesült Királyság, Bahrein, Kanada, USA, Mexikó, Kuvait, Szingapúr, Szaúd-Arábia) regionális engedélyt kapott.
– Eddig öt vakcina kapott vészhelyzeti engedélyt: Svájcban, Indiában és Kanadában az oxfordi vakcina, Kínában, Bahreinben és az Egyesült Arab Emirátusokban két kínai, Oroszországban pedig a Sputnik.
Ezek közül jelenleg a legtöbb forrás szerint az amerikai a legmegbízhatóbb,
ezért várhatott ki Magyarország is erre a vakcinára – mutatott rá dr. Rusvai.
A Pfizer- és BioNTech-vakcinából jelenleg 2,5 millió adag van megrendelve eddig, hiszen a gyártás és a szállítási lánc kapacitása véges. A 2,5 millió adag vakcina, 1,2 millió ember immunizálására alkalmas.
– Az első adag szállítmány már december végén megérkezhet, majd az utánpótlás folyamatosan érkezik. Azt gondolom, érdemes regisztrálni, hiszen a veszélyeztetett csoportok után nagy valószínűséggel azok kerülnek sorra, akik előre jelezték igényüket. Ha elfogy a Pfizer és BioNTech vakcinája, és közben lesz másik biztonságos és hatékony oltóanyag, ami idehaza engedélyt kap és elérhető lesz, bizonyára azzal folytatódik majd az immunizálás.
Győrfi: A járvány legyőzése a cél
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője, Győrfi Pál mindenkit arra kér, hogy továbbra is bízzanak a döntéshozókat segítő szakemberekben, ahogyan azt az első hullámban is tették.
– Szerencsére nem kell mindenkinek a koronavírus és a vakcina szakértőjévé válnia, hiszen erre megvannak a megfelelő szakemberek – magyarázta Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője. – Amikor a védőoltás vagy védőoltások megérkeznek, és beadhatóvá válnak Magyarországon, akkor minden szükséges információ mindenki számára elérhető lesz. Senki ne próbáljon önjelölt szakértő lenni, s főleg ne a különféle spontán internetes fórumokból, bejegyzésekből tájékozódjon, vagy hangzatos címek alapján alakítsa ki a véleményét, hanem bízzon a felelős szakemberekben. Mindenkit arra buzdítok, hogy addig is regisztráljon a vakcinainfo.gov.hu oldalon, hiszen a veszélyeztetett csoportok után nagy valószínűséggel azok kerülnek majd sorra, akik jelezték igényüket – mutatott rá a szóvivő, aki mindenkinek azt tanácsolja, hogy kizárólag hiteles forrásból tájékozódjon, ha a járvány elleni harcról van szó.
– A jó kormányzati döntések mellett a bizalom, a szabályok betartása segített az első hullám során abban, hogy Magyarország viszonylag kevés beteggel és kevés áldozattal lefékezze a vírus terjedését. Most, hogy a járvány legyőzése került kilátásba, továbbra is azt kérem mindenkitől, hogy bízzanak a szakemberekben és az intézkedésekben – zárta Győrfi, aki hangsúlyozta, hogy a védőoltás felvétele nemcsak saját érdek, hanem nagyon komoly közösségi felelősség is.