Csúcson Minden szabadidejét a méhcsaládjainak szenteli egy 36 éves gyulai nő, akinek a mézét tavaly decemberben megválasztották az év legjobbjának. Mikóné Hirth Bea csupán négy éve vágott bele a méhészetbe, s máris a csúcsra jutott.
– Elsírtam magam a színpadon, amikor kimondták a nevem. Meglepődtem, hiszen ritka, hogy egy nő ilyen rövid idő alatt országos elismerést szerezzen. A díjátadón több százan voltak, egyszerre nyolc kategória győztese volt a színpadon – magyarázza a Borsnak Bea, akinek a napraforgóméze a kategóriájában második, az édesköményméze pedig fajtaméz kategóriában első lett.
– Méhészkedés közben úgy érzem magam, mint egy kisgyermek, akit beengednek a játékboltba. Csak kimegyek az erdőbe és élvezem a csendet, nyugalmat. Kaptárt bontok és elvagyok a saját világomban. Minden egyes kaptárnyitás előtt izgatott vagyok, hogy mi lesz a következő helyzet, amit meg kell oldanom – meséli a mezőgazdaság felé kacsingató Beáta, akitől bárki megvásárolhatja díjnyertes nektárjait.
A két kisgyermekes, egyébként ápolónő Bea férje családja révén került a méhészet világába, s örökre a rabjává vállt. A nyári napokban hajnali négykor kel, rendbe teszi a kaptárjait, hétkor reggelit ad a gyermekeinek, majd munkába indul.
– A második kisfiam születése után vágtam bele. Beiratkoztam egy méhészképzésre, majd a gyes közben már kaptárat festettem, kereteket szegeztem. Jelenleg százcsaládos méhészetem van, két konténerben élnek, amiket télen az erdőben, termeltetési időszakban pedig virágos területeken helyezek el – tette hozzá.