Független szakértők is biztonságosnak és hatékonynak ítélték meg az angol vakcinát, melynek klinikai eredményeit egy tekintélyes brit szaklapban publikálták. A szigetország lakói a Pfizer és BioNTech vakcinája mellett még karácsony előtt szeretnék a sajátjukat is forgalomba hozni.
A szakfolyóiratban közzétett független vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a kidolgozott vakcina biztonsági és hatékonysági mutatói jók – közölte Andrew Pollard, az oxfordi oltóanyag-fejlesztő csoport igazgatója. A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) már elkezdte az AstraZeneca/Oxford-vakcina engedélyezési eljárását, és a brit kormány reményei szerint karácsony előtt ez az oltóanyag is forgalomba kerülhet – írta meg az MTI.
Az Egyesült Királyságban kedden kezdődött meg az oltási kampány a Pfizer és a BioNTech vállalatok által kidolgozott vakcinával, amelyből az első körben 800 ezer adag áll rendelkezésre, de a brit kormány eddig 40 millió dózist rendelt belőle.
Az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem oltóanyagának hatékonysága a vizsgálati eredmények alapján átlagosan meghaladja a 70 százalékot, de alkalmazási technikáktól függően elérheti a 90 százalékot is.
A 24 ezer önkéntes bevonásával – Nagy-Britanniában, Brazíliában és Dél-Afrikában – elvégzett tesztek szerint azok közül, akik két nagy dózisú hatóanyagot tartalmazó oltást kaptak, mindössze 30-an fertőződtek meg később az új típusú koronavírussal. Abban a próbacsoportban viszont, amelynek hatóanyag nélküli szert adtak be, 101 fertőződés történt.
Ez a jelentés szerint 62,1 százalékos hatékonyságnak felel meg, ami egy vakcinánál megfelelőnek számít.
A kutatók ismertetése szerint azonban a hatékonyság 90 százalékra emelkedett abban a csoportban, amelynek tagjai először egy alacsonyabb, 50 százalékos hatóanyag-tartalmú, majd egy teljes dózisú vakcinát kaptak. Az oxfordi tudóscsoport számításai szerint a két alkalmazási módszer hatékonysági átlaga 70,4 százalék.
A szakértők azt is hangsúlyozták, hogy a vakcinának nem volt olyan súlyos mellékhatása, amely megkérdőjelezné a biztonságosságát. Az oltóanyag előnye egyébként a Pfizer/BioNTech vakcinájával szemben az, hogy 2-8 fok közötti hűtőszekrény-hőmérsékleten tárolhatók, ellenben az amerikai vakcinával, amit -70 fokos hőmérsékleten kell tartani a felhasználásig.